Zła sytuacja epidemiczna w Podlaskiem - apel do mieszkańców o szczepienia i przestrzeganie zasad sanitarnych

zdjęcia artykułu 1
2021-10-22 10:24 | Opublikował: Tomasz Sobieski
Od trzech tygodni na terenie województwa podlaskiego obserwujemy rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem, a w ślad za tym coraz więcej pacjentów z COVID-19 trafia do szpitali.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wraz z przedstawicielami środowiska medycznego i inspekcji sanitarnej apeluje do mieszkańców regionu, by zaangażowali się w przeciwdziałanie pandemii - skorzystali z możliwości zaszczepienia się oraz przestrzegali zasad DDM - dystans, dezynfekcja, maseczka. Od czwartku (21.10) w Podlaskiem rozpoczną się kontrole obiektów handlowych, od piątku (22.10) zostanie uruchomiony drugi szpital tymczasowy w Białymstoku.

Pod apelem, który trafi m.in. do podlaskich samorządów, hierarchów Kościoła Katolickiego, Prawosławnego, służb mundurowych, kuratorium oświaty, jednostek administracji publicznej, spółek PKP, PLK oraz Poczty Polskiej, a za ich pośrednictwem do mieszkańców regionu, podpisali się: wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, p.o. Podlaskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego Ewa Jakubowicz, wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologii prof. Joanna Zajkowska, wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych dr n. med. Jolanta Ostrowska oraz dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku dr hab. n. med. Jan Kochanowicz w imieniu dyrektorów szpitali.

- Chcemy zaapelować do mieszkańców naszego województwa za pośrednictwem różnego rodzaju środowisk i instytucji, abyśmy wszyscy jeszcze bardziej włączyli się w proces szczepień i bardzo poważnie podeszli do przestrzegania zasad związanych z obostrzeniami sanitarnymi - mówił w czwartek (21.10) na konferencji prasowej wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. - Nie chcemy, aby przez trudną sytuację epidemiczną, która głównie jest spowodowana zbyt małą liczbą zaszczepionych, nasze placówki opieki zdrowotnej były przepełnione osobami wymagającymi hospitalizacji, co się wiąże z tym, że coraz więcej miejsc w szpitalach będzie musiało być przeznaczonych dla pacjentów covidowych - dodał.

W czwartek (21.10) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 522 przypadkach w województwie podlaskim, co daje trzeci wynik w kraju, przy czym nasz region jest mniej zaludniony niż Lubelskie lub Mazowieckie, gdzie odnotowywane są największe liczby zakażeń. Od kilku tygodni wzrasta również liczba pacjentów z COVID-19 w szpitalach.

- W tej chwili kończą się nam miejsca w szpitalu tymczasowym przy ul. Żurawiej w Białymstoku, dlatego od jutra uruchamiamy szpital tymczasowy w hali sportowej, gdzie będziemy umieszczali pacjentów w lżejszym stanie, ponieważ warunki hospitalizacji są tam gorsze - poinformował dr hab. Jan Kochanowicz, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Dyrektor zuważył również, że większość pacjentów w szpitalach to osoby niezaszczepione, które wcześniej nie chorowały i stan wielu z nich jest ciężki.

- COVID-19 nie jest zwykłą grypą, jak twierdzi wiele osób, która „ustępują w ciągu kilku dni i nie pozostawia żadnych następstw”. Tak nie jest. Owszem – część osób rzeczywiście przechodzi COVID łagodnie, ale zdarza się też, że zakażenie przebiega pod postacią ciężkiego zapalenia płuc z dusznością, z omdleniami, z zaburzeniami rytmu serca i tacy pacjenci nie powinni długo czekać w domu, jeżeli mają objawy choroby, tylko zgłaszać się do swojej poradni rodzinnej - apelowała dr Jolanta Ostrowska, wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych.

Wykonanie testu diagnostycznego w kierunku COVID-19 pozwoli już na wczesnym etapie zidentyfikować zachorowanie i sprawić, że pacjenci otrzymają specjalistyczną pomoc szybciej. Najważniejsze jest jednak zapobieganie zachorowaniu, a to jest możliwe tylko dzięki szczepieniom. W województwie podlaskim jest jeden z najniższych w kraju wskaźników liczby zaszczepionych mieszkańców.

- Epidemia dotyczy nas wszystkich i dopóki mamy osoby wrażliwe na zakażenie, będzie się rozwijać, stąd nasz apel o to, aby osoby, które się jeszcze zastanawiają, wahają się – żeby zweryfikowały swoje podejście do szczepień i zdecydowały się na to szczepienie, dlatego, że w ten sposób pokonamy epidemię szybciej - mówiła prof. Joanna Zajkowska, wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologii. - Jeżeli ktoś z Państwa ma wątpliwości z powodu własnych obiekcji zdrowotnych, zawsze proszę się skonsultować z lekarzem, poradzić się, czy to szczepienie jest możliwe. Zapewniam Państwa, że w wielu przypadkach naprawdę można się szczepić - przekonywała konsultant.

Ważną bronią w walce z epidemią jest również dyscyplina społeczna. Mimo że liczba zakażeń koronawirusem wzrasta - wiele osób nie stosuje się do obostrzeń sanitarnych, które nadal obowiązują.

- Nie zachowujemy zasady dezynfekcji, dystansu, nie zakładamy maseczek. Od dzisiaj inspekcja sanitarna razem z policją będzie wzmagała kontrolę w obiektach handlowych, ponieważ liczba zakażeń wykazywana w ostatnich dniach to również skutek nieprzestrzegania zasad sanitarnych w takich miejscach - mówiła p.o. Podlaskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego Ewa Jakubowicz.

Wojewoda podlaski przypomniał również, że w regionie działa gęsta sieć punktów szczepień – populacyjnych, powszechnych, aptecznych, jest kontenerowy punkt w Siemiatyczach oraz punkty w galeriach handlowych w Białymstoku i Łomży. Na szczepienie można dojechać, korzystając z pomocy samorządu, zespół szczepienny może również w uzasadnionych przypadkach odwiedzić pacjenta.

- Myślę, że największą zachętą do szczepień jest w tej chwili świadomość tego, że epidemia znów przyspiesza, wzrasta liczba zakażeń, a przecież COVID-19 może prowadzić do zgonu. Nawet jeśli dziś cieszymy się dobrym stanem zdrowia, możemy być przekaźnikami zakażenia i zarazić osoby, które mogą mieć bardzo ciężki przebieg choroby, kończący się zgonem - podsumował wojewoda.

Apel wojewody podlaskiego w związku z sytuacją epidemiczną
Apel​_Wojewody​_Podlaskiego.pdf 0.52MB

 

Źródło i zdjęcia: Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku, www.gov.pl/web/uw-podlaski

Załączniki do pobrania:
Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl