Do Kolna dotarli pierwsi wojenni uciekinierzy z Ukrainy

zdjęcia artykułu 1
2022-03-07 09:56 | Opublikował: Tomasz Sobieski
Po 10 dniach zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę, do Kolna (6 - 7. 03.) przybyli pierwsi uchodźcy. Szesnaście osób znalazło bezpieczne schronienie i swój tymczasowy dom.

Samorząd miasta, jeszcze przed wybuchem wojny, zadeklarował 10 miejsc w ramach pomocy. W miarę rozwoju sytuacji, wsparcie to miało być rozszerzane. Wojenni uciekinierzy w niedzielę, 6 marca spotkali się z Burmistrzem Miasta Kolno.

Dotychczas uchodźcy wybierali miejsce pobytu bliżej granicy z ojczystym krajem, mając nadzieję na szybkie zażegnanie konfliktu. To było szansą na wcześniejszy powrót do Ukrainy. Niestety masowy napływ cudzoziemców powoduje stopniowe wyczerpanie możliwości pomocowych przygranicznych terenów i uciekinierzy udają się nawet do odległych miejscowości, takich jak Kolno. Nasze miasto od najbliższego przejścia z Ukrainą (Dorohusk-Jagodzin) oddalone jest ponad 400 km. Od wybuchu wojny do Polski przybyło już ponad 900 tys. osób.

Spotkanie z uchodźcami odbyło się w hotelu Colnus. Burmistrz Andrzej Duda poinformował ich o wszelkich możliwościach pomocowych. Przekazał też swoje poparcie i solidarność dla narodu ukraińskiego. Wszyscy potrzebujący od samorządu kolneńskiego otrzymają pomoc w wymiarze socjalnym, medycznym, prawnym i oświatowym. W tej chwili uchodźcy przebywający w Kolnie odpoczywają po długiej podróży, są bardzo zadowoleni z gościnności kolneńskich władz i jak mówią, czują się w naszym mieście bezpiecznie.

Rosja podpisała porozumienie budapesztańskie w 1994 r., gwarantując z USA i Wielką Brytanią nienaruszalność granic Ukrainie. Zbrojna napaść 24 lutego mocarstwa wschodniego na wolny, niepodległy naród, to złamanie wszystkich wcześniejszych ustaleń i konwencji. Na wojnie każdego dnia giną cywile, w tym dzieci. Ostrzeliwane są szkoły, szpitale i domy mieszkalne. Działania Rosji wywołały falę pomocy na całym świecie i liczne sankcje wobec agresora.

Pomoc taka organizowana była też przez cały tydzień również w Kolnie. W mieście, od niedzieli 27 lutego do piątku 4 marca, w wielu miejscach trwały zbiórki pieniężne i rzeczowe dla poszkodowanych. Taki punkt powstał też w Urzędzie Miasta (w pok. nr 3). Zgromadzone produkty przekazano już do magazynu powiatowego. Dary te zostaną dostarczone do wskazanych odgórnie miejsc.

Chętni mieszkańcy Kolna mogą również zadeklarować gotowość przyjęcia ukraińskich uchodźców pod „swój dach”, dzwoniąc do Urzędu Miasta pod nr telefonu 86 278 94 43 oraz do MOPS – tel. 86 278 28 49.

Tekst i zdjęcie: Andrzej Konopka

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl