W Kolnie ruszyły prace przy budowie nowego ronda. Utrudnienia w ruchu drogowym potrwają do czerwca przyszłego roku

zdjęcia artykułu 32
2022-03-16 13:22 | Opublikował: Tomasz Sobieski

W związku z rozpoczęciem w dniu 15 marca 2022 r. robót drogowych związanych z budową ronda w skrzyżowaniu ulic Konstytucji 3 Maja, Sobieskiego i Armii Krajowej kierujący pojazdami muszą liczyć się z utrudnieniami w obrębie przecięcia dróg i ich pobliżu.

Roboty będą skorelowane z czasową organizacją ruchu w tym miejscu. Objazd odbywać się będzie ulicą Wesołą.

Umowa na realizację inwestycji z wykonawcą podpisana została w połowie grudnia przez wicemarszałka województwa podlaskiego Marka Olbrysia oraz Mariusza Nahajewskiego, dyrektora Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Białymstoku. Koszt powstania kolejnego ronda w mieście to blisko 12 milionów złotych.

Ruch okrężny wprowadzony po przebudowie będzie alternatywą dla skrzyżowania trzech ulic, miejskiej oraz drogi powiatowej i wojewódzkiej. Dotąd było to bardzo kolizyjne skrzyżowanie. Dochodziło tu do licznych stłuczek i wymuszeń pierwszeństwa. Zewnętrzna średnica czterowlotowego ronda ma mieć 38 m, wyspy środkowej 20 m, szerokość jezdni ronda planowana jest na 5,5 m, a pasa najazdowego na 3,5 m. Na rondzie zamontowane będą również urządzenia podczyszczające i separatory substancji ropopochodnych z osadnikami części mineralnych. Znajdzie się tam również żelbetonowy kanał deszczowy odprowadzający wodę w kierunku rzeki Łabno. Inwestycja ma znacząco wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego i jakość jazdy kierowców. Zakończenie prac budowlanych planowane jest na czerwiec 2023 roku.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Konopka

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl