Wspólna konferencja prasowa samorządów z powiatu kolneńskiego

zdjęcia artykułu 23
2022-06-02 13:13 | Opublikował: Tomasz Sobieski
Przedstawiciele samorządów miast i gmin z powiatu kolneńskiego uczestniczyli 1 czerwca w konferencji prasowej dotyczącej środków z II edycji Polskiego Ładu. Do naszego regionu z kolejnego dofinansowania w ramach Programu Inwestycji Strategicznych trafi ponad 75 mln zł.

W briefingu w Kolneńskim Ośrodku Kultury i Sportu wzięli udział między innymi minister Dariusz Piątkowski, senator Marek Komorowski, poseł Kazimierz Gwiazdowski, wojewoda Bohdan Paszkowski oraz wicemarszałek Marek Olbryś i radny wojewódzki Piotr Modzelewski.

Dzięki środkom z bezzwrotnego, rządowego wsparcia zostanie zrealizowanych szereg inwestycji. W Kolnie pozyskane dofinansowanie pozwoli na zmodernizowanie miejskiej ciepłowni (dotacja 7,3 mln zł). Chcemy, żeby w naszym mieście znikały piece węglowe, żebyśmy mieli ekologiczne ogrzewanie. Następne inwestycje z tej edycji Polskiego Ładu to inwestycje drogowe (3,5 mln zł). Będziemy budować zarówno główne ulice miejskie, ale także te ulice, które są typowo osiedlowe, gdzie jeszcze nie są utwardzone – mówił na spotkaniu Andrzej Duda.

Burmistrz Kolna Andrzej Duda podkreślał podczas spotkania, że tylko dzięki środkom zewnętrznym w ostatnich latach udało się w mieście przeprowadzić wielomilionowe przedsięwzięcia.

Nie bez znaczenia jest przychylność obecnego rządu, by rozwijać obszary Polski, które dotąd nie mogły w pełni korzystać z wielu programów pomocowych. - Cieszymy się, że ta kolejna edycja powiększyła nam pulę możliwości rozwoju inwestycji samorządowych. W powiecie kolneńskim będą inwestycje dotyczące szkolnictwa, czyli termomodernizacji szkół, będą inwestycje w zakresie rozwoju sieci ciepłowniczej, jak również sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. To wszystko da podstawę do tego, żeby nasze województwo równomiernie się rozwijało – zaznaczał na konferencji Wojewoda Polski Bohdan Paszkowski.

To bardzo duże wsparcie dla powiatu - przyznaje wicestarosta kolneński Karol Pieloszczyk.

- Przyznano powiatowi kolneńskiemu 13 milionów złotych na dwie drogi, z czego jesteśmy bardzo zadowoleni. W sumie powiat, ze wszystkimi jednostkami administracyjnymi, ze wszystkimi gminami na terenie powiatu otrzymał 75 105 086 złotych – mówi Karol Pieloszczyk.

Pełna lista zadań z II edycji Polskiego Ładu:

Miasto Kolno – 7,3 mln zł na budowę sieci ciepłowniczej wraz z opracowaniem dokumentacji technicznej oraz 3,5 mln zł na przebudowę infrastruktury drogowej na terenie miasta.

Powiat kolneński - 8 075 000 zł na rozbudowę drogi powiatowej nr 1830B na odcinku Stawiski-Jurzec Włościański oraz 5 mln na przebudowę i rozbudowę drogi powiatowej nr 1882B (Żebry – Okurowo – Brzózki).

Gmina Stawiski - 9 800 000 zł na przebudowę i modernizację infrastruktury drogowej.

Gmina Grabowo - 9 310 000 zł na rozbudowę, przebudowę i modernizację dróg gminnych.

Gmina Turośl - 9 390 083 zł na przebudowę i modernizację dróg gminnych.

Gmina Kolno - 2 160 000 zł na budowę i modernizację oświetlenia drogowego na terenie gminy i 6 570 000 zł. na termomodernizację 5 budynków szkolnych.

Gmina Mały Płock - 14 000 000 zł na budowę gminnej oczyszczalni ścieków wraz z budową sieci kanalizacyjnej.

Przypomnijmy, że w ramach dofinansowania z pierwszego rozdania tylko w Kolnie zostanie zmodernizowany miejski stadion (dotacja z Polskiego Ładu to 11 mln), wyremontowany budynek przychodni miejskiej i zbudowane lądowisko dla śmigłowców dla LPR przy szpitalu. Dwa ostatnie zadania przeprowadzi w ramach pozyskanych środków powiat kolneński.

Opracowanie: Andrzej Konopka

Fot.: Łukasz Łukaszewicz

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl