Narodowe Święto Niepodległości – uroczystości w Kolnie

zdjęcia artykułu 249
2022-11-14 13:56 | Opublikował: Tomasz Sobieski
11 listopada, Polacy w kraju i rozproszeni po całym świecie świętują odzyskanie niepodległości. 104. rocznicę przełomowego wydarzenia uczczono marszami, historycznymi rekonstrukcjami, biegami wolności, licznymi koncertami oraz biało-czerwonymi flagami na ulicach miast i wsi. Swój akcent w obchodach święta miało tradycyjnie Kolno. Mieszkańcy chętnie manifestują patriotyzm biorąc udział w przemarszu ulicami miasta i uroczystościach zorganizowanych w parku na Placu Wolności.

Po 123 latach rozbiorów, dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję, powstaniach narodowych i zmaganiach na różnych frontach, Polacy - dzięki niezłomności, patriotyzmowi i bohaterstwu - wywalczyli wolność. Po zakończeniu I wojny światowej we francuskim Compiègne 11 listopada 1918 roku podpisano zawieszenie broni, a nasza Ojczyzna odrodziła się na nowo. Niepodległość  to również heroizm II wojny światowej, niezłomność żołnierzy wyklętych, opór narodu przy narzucaniu reżimu komunistycznego i siła ruchu „Solidarność”.

W Kolnie obchody Narodowego Święta Niepodległości zainaugurowano na placu przed kościołem św. Anny wciągnięciem Flagi Państwowej na maszt i odśpiewaniem hymnu. Następnie o godz. 11:00 modlono się w intencji Ojczyzny podczas nabożeństwa odprawionego przez Dziekana Kolneńskiego ks. Stanisława Uradzińskiego.

Po mszy świętej złożono kwiaty i zapalono znicze pod pomnikami Żołnierzy Niezłomnych, Sybiraków i Deportowanych oraz tablicą ofiar katastrofy smoleńskiej. Po tych wymownych chwilach uczestnicy uroczystości patriotycznej - w przemarszu ulicami miasta w asyście pocztów sztandarowych i Orkiestry Dętej wraz z mażoretkami - udali się do miejskiego parku, gdzie odbyły się główne uroczystości przy pomniku Niepodległości.

Polacy swoją postawą na przestrzeni dziejów udowadniali, że stać nas na wolne, niepodległe i silne państwo. Walka o niezależność narodową była jednak procesem długotrwałym przypominał w okolicznościowym przemówieniu Burmistrz Kolna Andrzej Duda. - Nasi przodkowie drogę do wolności i niepodległość Ojczyzny okupili własną krwią i tysiącami istnień ludzkich. W wyniku trzeciego rozbioru w 1795 roku I Rzeczpospolita została całkowicie wymazana z mapy Europy, ale nie z serc Polaków, w których wciąż tliła się nadzieja na odzyskanie utraconej wolności, podtrzymywana w równym stopniu przez wybitnych polskich poetów, pisarzy, kompozytorów, czy patriotyczne kręgi inteligencji uczącej języka polskiego i przeciwstawiającej się rusyfikacji i germanizacji.

Tegoroczne święto ma wyjątkowy charakter. Tuż za naszymi granicami toczy się heroiczna walka o suwerenność swojej ojczyzny – zaznaczał burmistrz. - Przykład Ukrainy pokazuje, jak wolność i niepodległość może być krucha, zwłaszcza gdy sąsiadem jest dyktator ogarnięty imperialistyczną obsesją ekspansji i dominacji nad innymi narodami. Stare rzymskie przysłowie głosi „Jeśli chcesz pokoju, szykuj się do wojny”. W praktyce oznacza to, że nawet w czasach największej stabilizacji politycznej należy być przygotowanym na sytuacje konfliktów o zasięgu międzynarodowym. Musimy cały czas pamiętać, że niepodległość wywalczona w 1918 r. nie jest dana raz na zawsze. Żeby nikt nam kiedyś jej nie odebrał, dlatego trzeba o nią walczyć, trzeba ją szanować i cenić.

Burmistrz podczas przemówienia nawiązał do ostatnich wydarzeń w Kolnie, które związane są właśnie z obronnością kraju. - Cieszy fakt, iż w polskich planach rozbudowy armii zostało uwzględnione również nasze miasto Kolno. W dniu 5 listopada br. zostało podpisane porozumienie z wicepremierem, Ministrem Obrony Narodowej Mariuszem Błaszczakiem o przekazaniu nieruchomości dla nowej jednostki wojskowej, która ma powstać w naszym mieście. Jednostka wojskowa w Kolnie będzie wchodziła w skład nowej dywizji zmechanizowanej budowanej w woj. podlaskim. W moim głębokim przekonaniu decyzja o utworzeniu jednostki wojskowej jest przełomową chwilą dla miasta i jego mieszkańców. Obecność wojska w Kolnie stanie się impulsem do rozwoju gospodarczego naszego miasta, budowy szeregu inwestycji oraz  tworzenia nowych miejsc pracy. Mam nadzieję, że w szeregi Wojska Polskiego, zapewniającego osobisty rozwój będą wstępować także młodzi mieszkańcy Kolna i powiatu kolneńskiego. Zachętą do tego niech będą odbywające się dziś w naszym mieście pod patronatem Ministra Obrony Narodowej Wojskowe Gry Terenowe.

Burmistrz podziękował wszystkim za udział w patriotycznym święcie łączącym pokolenia Polaków. Okolicznościowe przemówienie wygłosił też Starosta Kolneński Tadeusz Klama i Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego Jacek Piorunek. List od posła na sejm RP Adama Andruszkiewicza z okazji Narodowego Święta Niepodległości przeczytała dyrektor z kancelarii prezesa rady ministrów Anna Biała. Listy i pozdrowienia do Kolna przysłali też: Krzysztof Jurgiel, Poseł do parlamentu europejskiego i Jarosław Zieliński, Poseł na sejm RP.

Zgromadzeni na Placu Wolności wysłuchali również koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu solistów z KOKiS-u. Uroczystości w parku miejskim zakończył apel poległych poprowadzony przez harcerzy z Hufca ZHP w Kolnie i złożenie wieńców przez Burmistrza Kolna i zaproszonych gości pod Pomnikiem Niepodległości. Kolejno przemaszerowano pod pomniki i tablice związane z pamięcią narodową (Wincentego Witosa, Marszałka Józefa Piłsudskiego, krzyż przy „Dębie Wolności” i pomnik „Solidarności”), gdzie również złożono wieńce i zapalono znicze.

Oficjalne uroczystości w mieście zakończyła modlitwa Dziekana Kolneńskiego ks. Stanisława Uradzińskiego na cmentarzu komunalnym pod pomnikiem poległych pod Lemanem i Grobie Nieznanego Żołnierza. W tych miejscach delegacje służb mundurowych, kolneńskich instytucji i zakładów pracy oraz przedstawiciele organizacji społecznych i ugrupowań politycznych złożyli kwiaty i znicze.

Na placu przed Kolneńskim Ośrodkiem Kultury i Sportu, po zakończeniu oficjalnych uroczystości, chętni mogli skosztować wojskowej grochówki.

W uroczystościach wzięli udział: przedstawiciele duchowieństwa, Dyrektor z kancelarii prezesa rady ministrów Anna Biała, reprezentującą sekretarza stanu w kancelarii prezesa rady ministrów – posła na sejm RP Adama Andruszkiewicza.  Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego Jacek Piorunek, Burmistrz Miasta Kolno Andrzej Duda, Starosta Kolneński Tadeusz Klama, Zastępca Dyrektora Podlaskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łomży Adam Pasierbiewicz, radni miejscy i powiatowi, służby mundurowe, policja, straż pożarna, żołnierze obrony terytorialnej, przedstawiciele zakładów pracy i miejskich instytucji, Ochotnicze Hufce Pracy, związki zawodowe, organizacje społeczne, harcerze, dzieci i młodzież szkolna oraz mieszkańcy Kolna.

Opracowanie i zdjęcia: Andrzej Konopka/Urząd Miasta Kolno 

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl