Kolno pamięta o Marszałku

zdjęcia artykułu 90
2018-03-21 11:18 | Opublikował: Juliusz Jakimowicz
19 marca w Kolnie zorganizowano uroczyste obchody imienin Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Publiczne świętowanie dnia imienin wielkiego polskiego przywódcy korzeniami sięga do dziejów II Rzeczpospolitej – zwyczaj ten zapoczątkowali legioniści w 1915 roku. W 1919 r. - po raz pierwszy w niepodległej Polsce - społeczeństwo masowo przybyło pod Belweder, by podziękować Marszałkowi za determinację i odwagę w dążeniu do odzyskania wolności Ojczyzny. Spontaniczne spotkanie na placu Saskim pułków wojskowych i cywilnej ludności z czasem przerodziło się w tradycyjne obchody o randze niemal państwowego święta. Tegoroczne uroczystości w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości mają szczególny wymiar. Przypominają o najważniejszych bohaterach, którym zawdzięczamy wolność naszego kraju.

 

Miejskie uroczystości rozpoczęły się o godz. 11:00 mszą świętą w kościele św. Anny odprawioną przez Dziekana Kolneńskiego ks. Stanisława Uradzińskiego. Głosząc homilię ks. dr Jacek Czaplicki przywołał wspomnienia Polaków, którzy byli naocznymi świadkami działań Józefa Piłsudskiego. - Współpracując z młodzieżą oazową miałem okazję podziwiać z jakim szacunkiem i patriotyczną postawą starsi ludzie, mieszkający dziś na Białorusi, wyrażają się o Marszałku – mówił kapłan. By zachować pamięć o ważnych dla naszego narodu wydarzeniach należy organizować takie właśnie uroczystości zaznaczał ks. Jacek. – Ta dbałość o rocznice jest przykładem patriotyzmu i wspaniałych porywów serca. Te działania, które podejmują kolneńskie społeczności, to budowanie tożsamości, która na pewno zaowocuje w kolejnych pokoleniach.

Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości, w asyście pocztów sztandarowych ze szkół miasta, powiatu i gminy Kolno, z udziałem przedstawicieli parlamentu RP, władz Kolna, powiatu kolneńskiego i gminy Kolno oraz członków oddziału Związku Piłsudczyków RP Towarzystwa Przyjaciół Józefa Piłsudskiego, Związku Oficerów Rezerwy RP im. Józefa Piłsudskiego i ułanów ze Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. Podlaskiej Brygady Kawalerii, żołnierzy 13 batalionu lekkiej piechoty WOT z Łomży, OHP, harcerzy, stowarzyszeń, organizacji, grup formalnych i nieformalnych, służb mundurowych z powiatu kolneńskiego - udali się pod Pomnik Niepodległości do miejskiego parku.

Patriotyczne spotkanie poprowadził inicjator uroczystości - dyrektor Szkoły Podstawowej w Czerwonem Jacek Bagiński. W okolicznościowym przemówieniu Burmistrz Miasta Kolno Andrzej Duda podkreślał rolę obchodów święta w kontekście historycznym.

 - Współcześnie imieniny Marszałka to dobry sposób na  przypomnienie świetności Józefa Piłsudskiego i jego wojsk, dzięki którym Polska odzyskała niepodległość. Bezgraniczne oddanie Ojczyźnie, chęć do wyrzeczeń, patriotyzm czasów wojny i pokoju stały się mottem życiowym Marszałka i natchnieniem dla kolejnych pokoleń. Naczelnik już za życia stał się legendą i fenomenem kulturowym, społecznym i politycznym. Uznawany jest obok papieża Jana Pawła II za najwybitniejszego Polaka w historii. Od kilku lat tradycja obchodzenia imienin Piłsudskiego powróciła też do naszego miasta. Kolno pamięta o narodowych bohaterach. Cieszy mnie najbardziej, że historia walk narodowo-wyzwoleńczych oraz jej bohaterowie stali się fundamentem nowej tożsamości patriotycznej młodego pokolenia. To od postawy młodych mieszkańców naszego miasta zależy pamięć  o prawdziwych bohaterach - mówił burmistrz. Andrzej Duda podziękował też za zaangażowanie i organizację poniedziałkowych uroczystości.

 - Dobrze, że  tradycje piłsudczykowskie powracają w dzisiejszych czasach. Dziękuję organizatorom kolneńskich uroczystości i środowiskom kultywującym pamięć i dziedzictwo. Wzrastające poczucie narodowej dumy, umiłowanie Ojczyzny i bezwarunkowa skłonność do ofiar w jej imieniu - to najlepszy prezent imieninowy od współczesnych Polaków dla Marszałka Piłsudskiego.

Następnie głos zabrał Poseł na Sejm RP Lech Antoni Kołakowski, który  bardzo dziękował organizatorom za organizowanie każdego roku tych tak bardzo ważnych polskich uroczystości. - Mówią one o miłości do Ojczyzny i będą przekazywane następnym pokoleniom. Dzięki właściwej postawie władz samorządowych, administracji rządowej a przede wszystkim też wzorowi pedagogów, którzy uczą młodzież naszej historii, tradycji i miłości do Ojczyzny uczymy się naszej tożsamości narodowejzaznaczał poseł. - Uczestnicząc w uroczystościach w Kolnie jestem pewien, że tu Polska była, jest i będzie.

Na kolneńskich obchodach okolicznościowe przemówienie do zgromadzonych, w imieniu poseł na Sejm RP Bernadety Krynickiej, wygłosiła też dyrektor biura Iwona Łada.

Podczas poniedziałkowej uroczystości w miejskim parku przed Pomnikiem Niepodległości płk ZP Marek Marcińczyk – prezes Okręgu Mazurskiego Związku Piłsudczyków RP Towarzystwo Pamięci Józefa Piłsudskiego w Białej Piskiej – w imieniu prezesa Związku Krajowego Piłsudczyków – wręczył pani Danucie Zielińskie z Kolna, Brązowy Honorowy Krzyż Związku Piłsudczyków RP, który został jej nadany uchwałą zarządu krajowego br. za zasługi na rzecz imienia Marszałka Piłsudskiego.

Na zakończenie obchodów pod Pomnikiem Niepodległości delegacje złożyły wieńce i kwiaty. W części artystycznej wystąpiła młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Czerwonem oraz zespół Czerwieniacy.

Uroczystości w miejskim parku zakończono wspólnym odśpiewaniem pieśni wojskowej ,,My, pierwsza brygada”.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Konopka

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl