Miejskie obchody Konstytucji 3 Maja

zdjęcia artykułu 201
2018-05-04 11:55 | Opublikował: Juliusz Jakimowicz
Msza święta, składanie kwiatów pod Dębem Wolności oraz piknik historyczny w dniu majowego święta.

W czwartek 3 maja minęło 227 lat od uchwalenia przez Sejm Czteroletni ustawy rządowej, regulującej prawa i obowiązki polskich obywateli, zwanej później Konstytucją 3 Maja. Konstytucja wzmacniała suwerenność i stabilność Rzeczypospolitej Obojga Narodów, znosiła godzące w bezpieczeństwo państwa liberum veto. Twórcy ustawy zadbali też o reformę wymiaru sprawiedliwości, miastom nadali nowe prawa, poszerzyli również krąg ludzi odpowiedzialnych za losy Ojczyzny, przyznając stanowi mieszczańskiemu nowe prawa i obowiązki. Pod opiekę „prawa i rządu krajowego” wzięli ludność wiejską. Powołując armię, stworzyli fundament pod budowę nowoczesnych sił zbrojnych. Każdego roku przedstawiciele władz miasta Kolno, powiatu kolneńskiego, delegacje z miejskich instytucji, zakładów pracy, szkół, związków zawodowych, organizacji społecznych oraz zaproszeni goście i mieszkańcy biorą aktywny udział w obchodach narodowego święta.

Miejskie uroczystości rozpoczęły się mszą świętą o godzinie 11:00 w kościele Chrystusa Króla Wszechświata odprawioną w intencji Ojczyzny przez proboszcza parafii ks. Wojciecha Stefaniaka. Okolicznościową homilię wygłosił ks. Janusz Kubrak.

Po nabożeństwie uczestnicy majowego święta - w asyście pocztów sztandarowych, Orkiestry Miejskiej i mażoretek, ułanów ze Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. Podlaskiej Brygady Kawalerii, członków Związku Oficerów Rezerwy RP im. Józefa Piłsudskiego i żołnierzy WOT - ulicami: Ks. J.L. Grajewskiego, W. Witosa i Wojska Polskiego przemaszerowali pod „Dąb Wolności”, gdzie odbyły się główne uroczystości. Na wstępie odczytano preambułę Konstytucji 3 Maja, a członkowie zespołu „Kolneńskie Dziewczyny z Plusem” zaprezentowali się w strojach z epoki króla Stanisława Augusta.

Do zgromadzonych okolicznościowe przemówienie skierował Burmistrz Miasta Kolno Andrzej Duda. W wystąpieniu podkreślał znaczenie wydarzenia państwowego sprzed ponad 200 lat na późniejsze losy całego polskiego narodu.

 - Konstytucja 3 Maja wieńcząca dzieło Sejmu Czteroletniego, uważana jest powszechnie za jedno z największych i najbardziej chwalebnych wydarzeń w historii Polski. Po katastrofie, jaką był pierwszy rozbiór Polski coraz więcej światłych ludzi zdawało sobie sprawę z konieczności przeprowadzenia głębokich zmian ustrojowych. Uchwalenie Konstytucji 3 Maja było jednym z najważniejszych etapów na naszej drodze do niepodległej Polski mówił Andrzej Duda. Przypomniał też zgromadzonym symbolikę miejsca, w którym organizowane są główne miejskie uroczystości majowego święta.

 - W maju 1919 roku, na cześć odzyskania niepodległości, odbyła się w naszym mieście wielka manifestacja ludności, z udziałem Komisariatu Rządu Polskiego w Kolnie, przedstawicieli ugrupowań politycznych powiatu kolneńskiego, a także wojska i straży ogniowej. Przy ul. Czerwińskiej bo tak wówczas nazywała się ulica Wojska Polskiego, po dwóch stronach istniejącego, krzyża posadzono „Dęby Wolności”. Do naszych czasów przetrwał jeden. Jest on wyjątkowym  świadkiem i symbolem historii naszego miasta. Przy tym starym i dostojnym drzewie spotykamy się, by wyrazić nasz patriotyzm i przywiązanie do naszego miasta. Ten majestatyczny symbol jest unikalnym, bo żywym międzypokoleniowym łącznikiem. Jest historycznym pomostem między mieszkańcami współczesnego Kolna i pokoleniami naszych przodków, którzy walczyli o wolność i niepodległość Ojczyzny.

Na zakończenie wystąpienia Andrzej Duda podziękował wszystkim za udział w miejskich uroczystościach.

 - Z okazji dzisiejszego święta chciałbym serdecznie podziękować wszystkim Państwu za udział w naszych obchodach. Dziękuję również za wywieszenie flag biało-czerwonych, które są symbolem i naszą dumą narodową. Składam też najlepsze życzenia wszystkim mieszkańcom naszego miasta i powiatu z okazji dzisiejszego Święta. Przekazuję również serdeczne pozdrowienia strażakom ochotnikom i strażakom z Państwowej Straży Pożarnej w związku z przypadającym w piątek 4 maja świętem Waszego oraz całego Kolna  patrona  - Świętego Floriana.

Słowa do zgromadzonych skierowali też: Poseł na Sejm RP Kazimierz Gwiazdowski i Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego Jacek Piorunek. Okolicznościowe przemówienia odczytali: w imieniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela - prezes KRUS Wojciech Sekściński, w imieniu posłanki Bernadety Krynickiej - dyrektor biura poselskiego Iwona Łada. Okolicznościowe listy i pozdrowienia przesłali Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński, a także  Poseł RP Dariusz Piontkowski.

Po montażu słowno-muzycznym w wykonaniu zespołów dziecięcych działających przy KOKiS - Burmistrz Miasta, Starosta Kolneński i zaproszeni goście złożyli wieńce i kwiaty pod krzyżem w pobliżu „Dębu Wolności”. Następnie przemaszerowano pod pomnik „Solidarności” i na stary cmentarz pod grób poległych pod Lemanem i pomnik Nieznanego Żołnierza, gdzie poszczególne delegacje złożyły wieńce i kwiaty oraz zapaliły znicze.

Po głównych uroczystościach chętni mogli uczestniczyć w przygotowanym na placu przed budynkiem KOKiS-u pikniku historycznym. Pokazy strzeleckie, armatnie i szablowe, strzelanie z łuku w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej, to tylko część atrakcji majowego święta. Była też fotobudka historyczna, degustacja zupy węgierskiej i lody.

 

 

                                                                                                         Tekst i zdjęcia: Andrzej Konopka

 

 

 

 

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl