Zgoda na przebudowę drogi przez Kolno

zdjęcia artykułu 5
2018-05-08 09:57 | Opublikował: Juliusz Jakimowicz
Ruszy długo wyczekiwana inwestycja

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wydał w poniedziałek 7 maja decyzję pozwalającą na rozbudowę ok. 2,4 km przebiegającej przez środek Kolna drogi krajowej nr 63.

Chodzi o ulice Księcia Janusza i Wojska Polskiego. Inwestycję za 26,8 mln zł na zlecenie GDDKiA ma przeprowadzić konsorcjum założone przez łomżyńską firmę Przedsiębiorstwo Budownictwa Komunikacyjnego i Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe w Piszu. Droga przez Kolno powinna zostać przebudowana do 30 września przyszłego roku. Ulice Księcia Janusza i Wojska Polskiego to najbardziej zatłoczone ulice w Kolnie. Szczególnie duży ruch jest notowany w sezonie letnim, gdy trasą jadą turyści z centralnej i południowej Polski na wypoczynek na Mazury - do Pisza, Mikołajek czy Giżycka. Ruchliwa droga przecina Kolno prawie dokładnie na dwie połowy, co stwarza problem z włączeniem się do ruchu z ulic podporządkowanych i przejazdem do przeciwległych części miasta. O przeprowadzenie prac związanych przebudową ulic w ciągu drogi krajowej nr 63 władze Kolna zabiegały od wielu lat. Pod koniec 2016 roku GDDKiA ogłosiła przetarg i wyłoniła wykonawcę, który za zadanie miał zaprojektować przebudowę drogi, uzyskać ZRID i zrealizować jej przebudowę. Po niej ulice mają  być m.in. poszerzone, gdzie to możliwe o jeden pas ruchu, powstanie też nowe rondo i pierwsze w Kolnie skrzyżowania z sygnalizacją świetlną. W lutym 2017 roku GDDKiA zleciła prace konsorcjum Przedsiębiorstwa Budownictwa Komunikacyjnego z Łomży i Przedsiębiorstwa Drogowo-Mostowego z Pisza.

To od dawna wyczekiwana inwestycja. Natężony ruch obciążył i zniszczył ulice Księcia Janusza i Wojska Polskiego leżące w ciągu drogi krajowej nr 63. Zdaniem Burmistrza Kolna Andrzeja Dudy, przebudowa kolneńskiego odcinka zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo kierowców i pieszych.

 - Na tej drodze dochodzi naprawdę do wielu kolizji i do wielu wypadków, również śmiertelnych. Będzie dużo bezpieczniej bo będą dwie sygnalizacje świetlne, powstanie duże, piękne, rondo na tej drodze, będzie trzeci pas do lewoskrętów, przejścia dla pieszych będą bardzo dobrze podświetlone. Ta ulica od kilkudziesięciu lat nie pamięta gruntownego remontu, nie mówiąc o modernizacji. Kilka lat temu udało się wyremontować tylko jej niewielką część. Teraz odcinek DK 63 przechodzący przez Kolno odnowiony zostanie na całej swej długości. Bardzo się cieszymy, że niedługo pojedziemy w Kolnie nowoczesną trasą. – mówi Burmistrz Miasta Kolno Andrzej Duda.

Przy okazji remontu powstanie również  nowoczesne i bardziej efektywne oświetlenie ulicy. Prace budowlane rozpoczną się w najbliższych dniach. Jak zawsze przy dużych drogowych  inwestycjach będzie trochę niedogodności. Burmistrz Kolna zwraca się do mieszkańców z prośbą o cierpliwość i wyrozumiałość.

 - Z pewnością prace remontowe spowodują spore utrudnienia komunikacyjne, ale po tymczasowych trudnościach mieszkańcy Kolna  i okolic  oraz jadący na Mazury turyści będą mogli korzystać z nowej funkcjonalnej drogi. Czekają nas miejscowe objazdy oraz wprowadzenie  ruchu wahadłowego. Przepraszamy za utrudnienia oraz prosimy o stosowanie się kierowców do poleceń wydawanych przez osoby kierujące ruchem. Wszyscy będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość, ale docelowo po zakończeniu tej inwestycji na pewno dużo lepiej i  łatwiej  będziemy poruszać się po Kolnie. Jeszcze raz proszę Państwa o  wyrozumiałość. Cierpliwość zostanie nagrodzona wyższym komfortem i bezpieczeństwem ruchu drogowego w  naszym mieście. Najważniejsze, że  będziemy w końcu mieli nowoczesną arterię. Zmodernizowana główna trasa przez nasze miasto ułatwi życie mieszkańcom i przyjezdnym. Jej nowoczesne standardy sprawią, że będzie to droga, której nie powstydziłyby się dużo większe od Kolna miasta. Wszyscy zdajemy sobie również sprawę z wpływu dobrze rozwiniętej sieci drogowej na rozwój ośrodków miejskich. Jest to również mój osobisty powód do zadowolenia bo realizacji tej inwestycji poświęciłem chyba najwięcej czasu w mojej samorządowej pracy. Dziękuję GDDKiA za zrozumienie i dobrą współpracę na etapie prac planistycznych i projektowych . Słowa uznania należą się również kierownictwu Ministerstwa Infrastruktury za ich robocze wizyty w Kolnie, życzliwość i dostrzeżenie ponadlokalnego znaczenia tej inwestycji komunikacyjnej – podkreśla Burmistrz Kolna Andrzej Duda.

 

Tekst: Juliusz Jakimowicz

Fot: Andrzej Konopka

DSC_5102.JPG

Fot. UM Kolno - na tym skrzyżowaniu powstanie funkcjonalne rondo

 

Inwestycja obejmuje:

- rozbudowę nawierzchni jezdni drogi krajowej nr 63 na długości ok. 2,4 km (wraz z budową chodnika po stronie prawej od ulicy Dębowej na odcinku o długości ok. 2,65 km),
- budowę dodatkowych jezdni do obsługi nieruchomości sąsiednich,
- budowę urządzeń oczyszczania – separatorów,
- przebudowę rowów drogowych,
- budowę przepustu pod zjazdem w km 121+295,05 strona prawa,
- przebudowę skrzyżowań istniejących dróg z drogą krajową nr 63 w zakresie niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania,
- budowę i przebudowę infrastruktury dla pieszych i rowerzystów,
- budowę kładki dla rowerzystów nad rzeką Łabną,
- budowę dwóch zatok autobusowych,
- przebudowę istniejącego przepustu pod koroną drogi w km 121+223,
- przebudowę kolidujących urządzeń i sieci istniejącej infrastruktury podziemnej: urządzeń teletechnicznych i energetycznych, sieci wodociągowych, kanalizacji deszczowej i sanitarnej, sieci centralnego ogrzewania,
- oznakowania pionowego i poziomego oraz wykonania urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego,
- rozbiórkę budynku usługowego na działce o nr ewidencyjnym 1922/3.

 

 

logo
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdz na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl