Nowa droga, nowe perspektywy

zdjęcia artykułu 25
2018-05-25 13:39 | Opublikował: Juliusz Jakimowicz
Symboliczne wbicie łopaty na remontowanej DK 63 w Kolnie

Od krótkiego briefingu dla lokalnych i regionalnych mediów rozpoczęła się największa od kilkudziesięciu lat inwestycja drogowa w Kolnie. To od dawna wyczekiwana modernizacja. Natężony ruch mocno obciążył i zniszczył ulice Księcia Janusza i Wojska Polskiego leżące w ciągu drogi krajowej nr 63 . Przebudowa kolneńskiego odcinka zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo kierowców i pieszych.

Obecni na konferencji prasowej byli m.in.: Paweł Czemiel, doradca ministra infrastruktury, Wojciech Borzuchowski – dyrektor Oddziału GDDKiA w Białymstoku,  Jerzy Szmit -  były wiceminister infrastruktury oraz posłowie z naszego regionu: Bernadeta Krynicka, Kazimierz Gwiazdowski oraz Lech Kołakowski.

Poniżej reporterska relacja portalu 4lomza.pl

Łopaty poszły w ruch...

DSC_7117.JPG

- Tę drogę mieliśmy mieć robioną w 2011 roku. Była ujęta w budżecie państwa, ale w związku z piłkarskimi mistrzostwami Euro 2012, te pieniądze z mniejszych miasta zostały zabrane. Dziś bardzo się cieszymy, że te prace przy przebudowie ulic Księcia Janusza i Wojska Polskiego się zaczęły - mówi Andrzej Duda, burmistrz Kolna. W piątek odbyła się uroczystość „wbicia łopat” pod modernizację ok. 2,4 km przebiegającej przez środek Kolna drogi krajowej nr 63. Prace mają zostać ukończone jesienią przyszłego roku.

Prace w Kolnie prowadzone są na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Białymstoku. Koszt inwestycji to 27 mln zł, a przebudowę drogi zrealizuje konsorcjum na którego czele stoi łomżyńska firma PBK. Zakres prac obejmuje wybudowanie nowej konstrukcji drogi, poszerzonej o dodatkowy pas na tzw. lewoskręty, ale również przebudowę kolidującej podziemnej infrastruktury technicznej.
- Przewidziano modernizację 15 skrzyżowań – dwa z nich będą miały sygnalizację świetlną, a jedno zostanie przebudowane na rondo – podaje Rafał Malinowski z GDDKiA. - Inwestycja obejmie także budowę chodnika i ścieżki rowerowej wraz z kładką dla rowerzystów nad rzeką Łabna.
Prace rozpoczęły się kilka dni temu od rozbiórki jednego z budynków, który kolidował z modernizowanym skrzyżowaniem, a dziś na budowę drogi ma wjechać ciężki sprzęt. W związku z tym wprowadzony został ruch wahadłowy na wjeździe do Kolna od strony Łomży.
- Mamy nadzieję, ze te utrudnienia w ruchu, które właśnie się zaczęły wyjdą nam na dobre i po zakończeniu prac będziemy mieć już dobre, ale przede wszystkim bezpieczne ulice – mówił burmistrz Duda, który w trakcie uroczystości dziękował m.in. parlamentarzystom za wsparcie kolneńskiej inwestycji. W sposób szczególny dziękował byłemu wiceministrowi infrastruktury i budownictwa Jerzemu Szmitowi, bez którego wsparcia do tej inwestycji mogłoby nie dojść.
Podczas uroczystości w Kolnie za łopaty chwycili także m.in. Paweł Czemiel, doradca ministra infrastruktury, Wojciech Borzuchowski, dyrektor Oddziału GDDKiA w Białymstoku, oraz posłowie z regionu Bernadeta Krynicka, Lech Kołakowski i Kazimierz Gwiazdowski.
Zgodnie z umową przebudowa dróg przez Kolno powinna zostać ukończona do 30 września 2019 roku.

Źródło: www.4lomza.pl

Relacje zamieściły też inne redakcje:

http://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/155759

http://kolno.naszemiasto.pl/artykul/kolno-szpadle-oficjalnie-wbite-w-droge-krajowa-nr-63-zdjecia,4662467,galop,t,id,tm.html

https://bialystok.tvp.pl/37367020/25052018-godz1830

 

 

Opracował: Juliusz Jakimowicz

 

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl