50-lecie Szkoły Podstawowej nr 2 w Kolnie

zdjęcia artykułu 216
2018-11-27 14:33 | Opublikował: Juliusz Jakimowicz
Wzruszający jubileusz szkolnej społeczności

Uroczystości jubileuszowe w Szkole Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Kolnie odbyły się w piątek 23 listopada o godz.10:00.

Podzielono je na dwie części - artystyczną i oficjalną. Część artystyczna była przypomnieniem minionych lat i okazją do wspomnień. Ukazywała przeszłe i teraźniejsze życie szkoły. Niezapomniane i wyjątkowe chwile ożyły na nowo w sercach uczestników jubileuszowych uroczystości współtworzących historię szkoły. Prowadząca część artystyczną Joanna Gleba - zastępca dyrektora szkoły, wprowadziła zebranych w klimat dawnych lat. - Historia „Dwójki” rozpoczyna się w 1968 roku. Pierwsza dekada działalności szkoły to czasy Big Beatu i Twista. Uczniowie z tamtych lat nie mieli telefonów, komputerów, ale mieli równie mądrych nauczycieli, którzy oprócz umiejętności czytania i pisania, pomagali im zrozumieć świat. Życie w szkole wyglądało wtedy zupełnie inaczej niż to dzisiejsze – mówiła prowadząca Joanna Gleba. Uczniowie zaprezentowali scenkę „Koza”, w której przedstawili kary dla uczniów za rożne przewinienia w tamtym okresie (bicie linijką po dłoni, klękanie na woreczku z grochu, pisanie na tablicy „nie będę rozmawiał w czasie lekcji”, ciąganie za uszy i siedzenie w oślej ławce). Ulotny klimat i nastrój tamtych czasów przypomniały również zaśpiewane przez uczennice szkoły piosenki, „Taniec Twist”, „Rudy Rydz” i ,,Staruszek Świat” Anny Jantar.

Kolejne lata 1978-1988 to okres, w którym nieodłącznym elementem ówczesnego życia szkoły były cotygodniowe apele na korytarzach szkolnych lub w salach gimnastycznych oraz obowiązkowy udział w pochodach pierwszomajowych. Widzom umiejętności taneczne zaprezentowały mażoretki przygotowane przez Beatę Skrodzką. Następnie nauczyciele wraz z dyrekcją i uczniami odśpiewali wspólnie utwór przy aplauzie gości „Ale to już było” i przenieśli wszystkich w kolejną dekadę lata 1988-1998.

Lata 90-te. W końcu nadeszła wolność, a kto lepiej umie się nią radować, niż młodzież? Nie trzeba już ukrywać przynależności do danej subkultury. Te czasy to przede wszystkim różnorodność, co uzmysłowił krótki wykład na temat ruchów młodzieżowych. Poszczególni aktorzy zaprezentowali też modę i zachowania ówczesnych subkultur: Punków, Grunge’owców, Metalowców, Hip-hopowców i trendy odnoszącej sukcesy w latach 90-tych muzyki disco-polo. Uczniowie zaśpiewali piosenkę „Niech żyje szkoła” w rytm melodii „Wolność” – zespołu Boys i napisali własne słowa.

Kolejna dekada to 1998-2008. Od 1999 roku placówka stała się szkołą sześcioklasową, a rok 2008 – to równie ważna data w historii „Dwójki”. Społeczność świętowała wtedy 40-lecie istnienia.

Bogaty program artystyczny przedstawiono w pięknej scenerii – na tle wystawy zdjęć z różnych okresów życia szkoły. Zgromadzone fotografie były również interesującą i miłą niespodzianką dla przybyłych gości, którzy mogli dzięki nim poczuć dawny klimat szkoły.

 - Nauka we współczesnej szkole jest zupełnie inna niż ta sprzed wielu lat. Każdy uczeń nie tylko zdobywa w niej wiedzę i potrzebne umiejętności, ale również rozwija swoje zainteresowania oraz talenty – podkreślała prowadząca część artystyczną Joanna Gleba. Po czym zaprezentował się zespół z KOKiS, a po nim kl. V „a” w przygotowanym przez Alicję Polkowską i Magdalenę Sekścińską układzie tanecznym.

Ostatnia dekada 2008-2018 przyniosła wiele zmian. Placówka postrzegana jest jako miejsce, gdzie nie tylko zdobywa się wiedzę, ale również miło i bezpiecznie spędza czas wolny. Ważną rolę w pracy pedagoga z uczniem odgrywa współpraca z rodzicami. Jej efekty potwierdził taniec „Tatusiów z córkami” przygotowany przez Annę Przestrzelską i Joannę Glebę. Był to taniec pełen emocji, wzruszeń i ciepłych uczuć, które udzieliły się wszystkim zgromadzonym uczestnikom. Niewątpliwie był to najlepszy występ jubileuszowego programu. Na sukces całej części artystycznej pracowała każda klasa, każdy uczeń i nauczyciel szkoły. Na zakończenie kl. II „b” i II „c” zatańczyła w kolorowych strojach ludowych przygotowanego przez Marzenę Jezusek „Krakowiaka”, który dał również wiele radości uczestnikom obchodów.

W części oficjalnej głos zabrali m. in.: dyrektor szkoły Dariusz Łosiewski, JE Biskup Tadeusz Bronakowski, Burmistrz Kolna Andrzej Duda, nowo powołany Starosta Kolneński Tadeusz Klama, Dorota Szymonowicz - dyrektor Delegatury w Łomży Kuratorium Oświaty w Białymstoku, Prezes Banku Spółdzielczego Krzysztof Kajko, delegacje od Posłów: Kazimierza Gwiazdowskiego i Bernadety Krynickiej. W imieniu nauczycieli emerytów głos zabrała Zofia Kajko i przedstawiciele rady rodziców. Z życzeniami przybyły też delegacje z kolneńskich, gminnych i powiatowych instytucji oświaty i zakładów pracy.

W okolicznościowym przemówieniu burmistrz Andrzej Duda zaznaczał, że jubileusz stanowi szczególny moment nie tylko dla szkoły, ale też dla całego miasta. - To niezwykły honor i zaszczyt uczestniczyć w tym wyjątkowym dniu, jubileuszu 50 – lecia Szkoły Podstawowej nr 2. To moment szczególnie wzruszający również dla mnie, absolwenta tej szkoły. Dzisiejsza uroczystość to pokoleniowe spotkanie naszej jednej, wielkiej uczniowskiej i nauczycielskiej rodziny. „Dwójka” nigdy nie była tylko instytucją oświatową, ale zawsze zgraną społecznością stworzoną przez pokolenia uczniów i ich rodziców oraz nauczycieli. Oni oddali szkole swoje umiejętności, entuzjazm i całe swoje nauczycielskie serce i za to im z całego serca dziękuję.– mówił burmistrz.

- Samorząd Kolna zawsze dbał o rozwój oświaty w naszym mieście. Środki finansowe z miejskiego budżetu kierowane były również na modernizację i unowocześnienie tej szkoły. W 2008 roku za prawie 2 miliony złotych przeprowadziliśmy remont „Dwójki” wraz z budową przyszkolnej infrastruktury. Inwestycja z ostatnich miesięcy to remont placu przed szkołą - dodał Andrzej Duda.

- Patrząc na Was jestem spokojny o losy Kolna w następnych latach i dekadach. Macie w sobie Drodzy Uczniowie i nauczyciele wielki potencjał. Kolno jest z Was dumne. Widzę tutaj inspirujące hasło „W przeszłość przenoszą nas wspomnienia, a w przyszłość marzenia”. Niech to będzie dla nas Wszystkich pięknym przesłaniem na kolejne, dobre lata.

Wszyscy Goście jubileuszowego spotkania otrzymali specjalny prezent w postaci okolicznościowego wydawnictwa. To książka pt. „Kolno i okolice. Szkice z zamierzchłej przeszłości”. Autorami publikacji są naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego: Ewa Marczak – Łukaszewicz oraz ceniony w kraju i za granicą prof. Adam Łukaszewicz. Książka powstała przy współpracy Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Edukacji Kultury i Sportu oraz Stowarzyszenia Kraina Mlekiem Płynąca. Wydanie książki możliwe było dzięki dofinansowaniu unijnemu.

Projekt realizowany jest w ramach przedsięwzięcia: Promocja i zachowanie dziedzictwa lokalnego na operacje z zakresu – promowanie obszaru objętego LSR, w tym produktów lub usług lokalnych Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.

W ramach operacji zaplanowano realizację uroczystości  z okazji jubileuszu Szkoły Podstawowej nr 2, połączonej z promocją wydawnictwa okolicznościowego opisuącego historię i współczesność Kolna i  Ziemi Kolneńskiej.

Czytelników zainteresowanych historią Kolna i okolic ucieszy fakt, że pozycja ta trafi też do bibliotek w Kolnie i innych miastach. Dostępna też będzie w formie elektronicznej na stronie internetowej UM Kolno.

Czytelników zainteresowanych historią Kolna i okolic ucieszy fakt, że pozycja ta trafi też do bibliotek w Kolnie i innych miastach. Dostępna też będzie w formie elektronicznej na stronie internetowej UM Kolno. Życzymy przyjemnej lektury.

Na zakończenie tego wyjątkowo wzruszającego i sentymentalnego jubileuszu wszystkim nauczycielom emerytom dyrekcja wręczyła symboliczną różę. Uwiecznieniem pięknych chwil było pamiątkowe zdjęcie.

Opracowanie i zdjęcia: Andrzej Konopka

 

 

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl