Podlascy Terytorialsi złożyli pierwszą w tym roku przysięgę.

zdjęcia artykułu 151
2019-02-05 07:41 | Opublikował: Juliusz Jakimowicz
Kolno miejscem wojskowej uroczystości

Przysięgę wojskową żołnierzy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej zorganizowano 3 lutego na placu przy kościele św. Anny. Złożyło ją ponad 40 ochotników z różnych powiatów województwa podlaskiego, w tym powiatu kolneńskiego. Uroczystość zgromadziła rodziny żołnierzy, mieszkańców miasta, przedstawicieli szeregu instytucji, organizacji społecznych, szkół a także liczną reprezentację pocztów towarzyszących oraz pododdział kawalerii ze Stowarzyszenia im. 10 Pułku Ułanów Litewskich. Była to pierwsza przysięga wojskowa w prawie sześćsetletniej historii naszego miasta.

Uroczystość zakończyła szkolenie podstawowe, które rozpoczęło się 19 stycznia. Wraz z nowo zaprzysiężonymi Terytorialsami w szeregi 1PBOT wstąpili także żołnierze rezerwy, którzy ukończyli szkolenie wyrównawcze. 16 lutego bramy koszar przekroczą kolejni ochotnicy. Wojska Obrony Terytorialnej tworzą piąty rodzaj sił zbrojnych w Polsce. Podlaska Brygada Kawalerii im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław” została powołana w pierwszym etapie tworzenia WOT na początku 2017 roku. W jej skład wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty: 11 blp z siedzibą w Białymstoku, 12 w Suwałkach, 13 w Łomży i 14 blp w Hajnówce. Rekrutacja - zarówno do terytorialnej (TSW), jak i zawodowej służby wojskowej w 1PBOT trwa na bieżąco. Kandydaci mogą zgłaszać się do Wojskowych Komend Uzupełnień (w przypadku TSW) lub złożyć wniosek o powołanie przez Internet. Misją Terytorialsów jest hasło: „Zawsze gotowi, zawsze blisko!”.

Dowódca brygady płk Sławomir Kocanowski w swoim przemówieniu zaznaczał, że uroczystość ma symboliczny wymiar w podwójnym wymiarze - dla żołnierzy jest wstąpieniem w szeregi wojskowej rodziny, a mieszkańców Kolna pierwszym takim wydarzeniem w historii - Cieszę się, że nasza uroczystość integruje również lokalne społeczności. Są z nami przedstawiciele szeregu instytucji, organizacji społecznych, szkół w tym liczne poczty sztandarowe. Dziękuję wam za to, że przybyliście na tę uroczystość. Dziękuję panu burmistrzowi miasta Andrzejowi Dudzie za zaangażowanie i wsparcie w organizację tej przysięgi. Za życzliwość i wyrozumiałość, bez której trudno by było przeprowadzić tę uroczystość. Dziękuję też za rzetelne i koleżeńskie wręcz duchowe wsparcie przysięgi księdzu dziekanowi Stanisławowi Uradzińskiemu – mówił Kocanowski.

Wśród zaproszonych gości był m. in. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski i Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Marek Olbryś, parlamentarzyści województwa podlaskiego, przedstawiciele władz samorządowych miasta Kolno, gminy, powiatu kolneńskiego i województwa podlaskiego oraz przedstawiciele służb mundurowych. Do uczestników przysięgi list skierował Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

- Stajecie się częścią społeczności żołnierskiej w roku, w którym obchodzimy dwudziestą rocznicę wstąpienia Polski do NATO. Wasza formacja - Wojska Obrony Terytorialnej – uzupełnia budowaną od tamtego czasu strukturę naszego bezpieczeństwa o niezwykle istotny wymiar lokalny.

List napisał też Biskup Polowy Wojska Polskiego bp Józef Guzdek, który podkreślił znaczenie motta Terytorialsów - Niech dewiza Waszej formacji „Zawsze gotowi, zawsze blisko!”, dodaje Wam sił do wzorowego wypełniania powierzonych zadań – usłyszeli zgromadzeni na kolneńskiej uroczystości.

Przedstawiciel nowo zaprzysiężonych żołnierzy, szeregowy Szymon Chmielewski w swoim wystąpieniu nawiązał do tradycji żołnierzy AK i przyświecającej im idei: Bóg, Honor, Ojczyzna.

Przy dźwiękach „Warszawianki” zgromadzeni na niedzielnej uroczystości podziwiali defiladę wojskową. Po oficjalnych uroczystościach zorganizowano żołnierski poczęstunek. Goście mogli też odwiedzić stoiska promocyjne: 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kolnie, Komendy Powiatowej Policji w Kolnie i Kolneńskiej Grupy Pierwszej Pomocy.

Opracował Andrzej Konopka (źródło: https://terytorialsi.wp.mil.pl)

 

 

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl