W Kolnie uhonorowano Żołnierzy Wyklętych

zdjęcia artykułu 20
2019-03-04 09:06 | Opublikował: Tomasz Sobieski
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca uczczono w Kolnie mszą św. odprawioną w kościele pw. św. Anny przez Dziekana kolneńskiego ks. kan. Stanisława Uradzińskiego.

W nabożeństwie wziął udział Burmistrz Kolna Andrzej Duda, władze powiatu i gminy Kolno oraz ułani ze Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. Podlaskiej Kawalerii i mieszkańcy miasta.

Po mszy św. uczestnicy piątkowych obchodów złożyli wiązanki i zapalili znicze pod pomnikiem Żołnierzy Niezłomnych usytuowanym na placu Kardynała Wyszyńskiego tuż przy kolneńskiej świątyni. Monument powstał w 2018 r. z inicjatywy Burmistrza Miasta Kolno, przy aktywnym udziale ks. proboszcza Stanisława Uradzińskiego i środowisk niepodległościowych działających w naszym mieście.

Polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone jest upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Narodowe święto zostało ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 r. Poprzez przyjętą uchwałę państwo polskie uznało zasługi organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość ojczyzny. W ten sposób oddano hołd poległym i pomordowanym oraz wszystkim więzionym i prześladowanym członkom organizacji Wolność i Niezawisłość. Inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego święta podjął w 2010 roku prezydent śp. Lech Kaczyński.

                                                                                   Andrzej Konopka

źródło: www.wikipedia.pl

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl