Kolno pamięta o Marszałku

zdjęcia artykułu 42
2019-03-20 10:26 | Opublikował: Tomasz Sobieski
19 marca, po raz kolejny, w Kolnie zorganizowano obchody imienin Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczystości odbyły się o godzinie 10:00 pod pomnikiem usytuowanym przy ul. Wojska Polskiego.

Monument Marszałka Józefa Piłsudskiego został uroczyście odsłonięty w ubiegłym roku z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w dniu 11 listopada.

Miejskie uroczystości zawsze wspierają posłowie reprezentujący region w Sejmie RP. We wtorkowych obchodach uczestniczyli: Poseł RP Bernadeta Krynicka i Kazimierz Gwiazdowski. W uroczystościach wzięli też udział m.in.: Burmistrz Miasta Kolno Andrzej Duda, Przewodniczący Rady Miasta Mariusz Rakowski, Wicestarosta Powiatu Kolneńskiego Karol Pieloszczyk i Przewodniczący Rady Powiatu Kolneńskiego Michał Kulczewski, Sekretarz Gminy Kolno Adam Masłowski, Związek Piłsudczyków RP TPJP Oddział w Kolnie, Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. Podlaskiej Brygady Kawalerii, dyrektorzy i nauczyciele z placówek oświatowych, prezesi i pracownicy miejskich jednostek i zakładów pracy, społeczność ze szkoły podstawowej w Turośli, przedstawiciele organizacji społecznych oraz mieszkańcy Kolna.

Zgromadzeni pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego złożyli kwiaty i zapalili znicze, tym samym oddając hołd Wielkiemu Polakowi. Następnie uczestnicy kolneńskich uroczystości, w asyście pocztów sztandarowych udali się do kościoła św. Anny na mszę świętą celebrowaną przez ks. Grzegorza Karwowskiego.

Publiczne świętowanie dnia imienin wielkiego polskiego przywódcy korzeniami sięga do dziejów II Rzeczpospolitej – zwyczaj ten zapoczątkowali legioniści w 1915 roku. W 1919 r. - pierwszy raz w niepodległej Polsce - społeczeństwo masowo przybyło pod Belweder, by podziękować Marszałkowi za determinację i odwagę w dążeniu do odzyskania wolności Ojczyzny. Spontaniczne spotkanie na placu Saskim pułków wojskowych i cywilnej ludności z czasem przerodziło się w tradycyjne obchody o randze niemal państwowego święta.

Tegoroczne obchody zostały zorganizowane przez Związek Piłsudczyków RP TPJP Oddział w Kolnie i Parafię św. Anny w Kolnie.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Konopka

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl