Ewakuacja ludności w Kolnie. Na terenie prywatnej posesji znaleziono dwa niewybuchy

zdjęcia artykułu 8
2019-10-15 09:51 | Opublikował: Tomasz Sobieski
W Kolnie 15 października w siedzibie Urzędu Miasta o godzinie 8:00 zebrał się sztab kryzysowy, który ustalił przedsięwzięcia czynności związanych z ewakuacją ludności. Dzień wcześniej na terenie miasta, na prywatnej posesji, podczas prac budowlanych znaleziono dwa niewybuchy. Oba pochodzą prawdopodobnie z II wojny światowej. Jeden miał 660 mm długości i średnicę 150 mm, drugi 180 mm i 50 mm.

W obszarze ewakuacji o promieniu 500 metrów znalazły się m.in.: trzy szkoły, bank PKO, urząd miasta i gminy, urząd skarbowy oraz straż pożarna i komenda policji. Na czas akcji została również zamknięta droga krajowa nr 63, DW 647 oraz lokalne drogi dojazdowe w promieniu ewakuacji.

Ewakuowano 2004 osoby. Na wniosek burmistrza Kolna wydzielono do wsparcia w sytuacji kryzysowej jeden pododdział Wojsk Obrony Terytorialnej z 13 BLP w Łomży. Przed ewakuacją przeprowadzono akcję informacyjną w sposób bezpośredni i za pomocą strony internetowej urzędu miasta, portalu kolniak24, publikacji na Facebooku i dzięki aplikacji My Local News (informacje o zagrożeniach i wydarzeniach w mieście trafiają bezpośrednio na telefony komórkowe. Aplikację można ściągnąć ze strony www.umkolno).

W mieście powołano sztab kryzysowy, który mieścił się w Starostwie Powiatowym. W jego skład wchodzili m.in. Burmistrz Miasta Kolno, Starosta Powiatu Kolneńskiego, służby ratownicze oraz pracownicy urzędu miasta i starostwa powiatowego. Mieszkańcy mogli się schronić w trzech miejscach: w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego na ul. Księcia Janusza i hali sportowej przy I Liceum Ogólnokształcącym na ul. Wojska Polskiego (w obu pomieszczeniach przebywali mieszkańcy zagrożonych rejonów) oraz hali sportowej Kolneńskiego Ośrodka Kultury i Sportu na ul. M. Dąbrowskiej (ulokowano tam uczniów z SP1, SP2 i Zespołu Szkół Technicznych). Zaplanowane na  godzinę 14:00 podjęcie pocisków przez saperów przebiegło bez problemów. Niewybuchy będą zniszczone na poligonie w Orzyszu. Alert odwołano przed godziną 16:00.

To już trzecia ewakuacja ludności w Kolnie. Poprzednie dwie akcję przeprowadzono w ubiegłym roku, na remontowanej drodze krajowej nr 63. W pierwszym przypadku ujawniono dwa pociski, w drugim jeden.

O tym, jak niebezpieczne są tego typu znaleziska, świadczy ostatnia tragedia w Kuźni Raciborskiej (8.10), gdzie doszło do niekontrolowanego wybuchu pocisków artyleryjskich z czasów II wojny. Zginęło 2 saperów a 4 zostało ciężko rannych.

Burmistrz Kolna Andrzej Duda dziękuje wszystkim zaangażowanym służbom za sprawne przeprowadzenie akcji.

Wydarzenia z miasta były relacjonowane przez Radio Białystok, Polsat i TVN.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Konopka

 Filmowa relacja reportera Radia Białystok Pawła Wądołowskiego

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl