„Cuda, cuda ogłaszają” - Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Kolna

zdjęcia artykułu 120
2019-12-27 12:50 | Opublikował: Tomasz Sobieski
Kościół katolicki 6 stycznia obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. W całej Polsce w tym dniu odbywają się orszaki nawiązujące do podróży, jaką odbyli trzej Mędrcy ze Wschodu do Betlejem, by pokłonić się nowo narodzonemu Chrystusowi. Tegoroczny przemarsz, którego celem jest zamanifestowanie przywiązania do życia zgodnego z zasadami wiary i wartości chrześcijańskich, zorganizowano pod hasłem „Cuda, cuda ogłaszają”. Orszaki odbyły się w 872 miejscowościach całej Polski oraz w 21 za granicą. Wzięło w nich udział około 1 mln 300 tys. osób. Orszak Trzech Króli wyruszył w Kolnie po raz siódmy.

Poniedziałkowe uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej o godzinie 12:30 w kościele św. Anny. Po nabożeństwie wierni obu parafii, w królewskich koronach na głowie, uformowali orszak, na czele którego szli królowie przyodziani w barwne szaty, niemała grupa starszych (głównie uczestnicy i pracownicy Centrum Integracji Społecznej) i młodszych aniołów, królewięta i pasterze. Przemarszowi ulicami miasta towarzyszył głośny śpiew najbardziej znanych polskich kolęd.

Kolneńscy wędrowcy świętowanie zakończyli w kościele Chrystusa Króla Wszechświata. W świątyni wysłuchano pięknego koncertu kolęd w wykonaniu scholi działającej przy nowej parafii oraz zaproszonych przez ks. proboszcza Wojciecha Stefaniaka i Annę Podeszwik gości. Miłą niespodzianką dla najmłodszych był słodki poczęstunek.

Wierni do swoich domów zanieśli też kredę i kadzidło, którymi - zgodnie z dawnym polskim zwyczajem - na drzwiach kreślone są pierwsze litery imion Mędrców ze Wschodu: Kacpra, Melchiora i Baltazara (C + M + B) i cyfry roku. Ten zapis tłumaczony jest też jako prośba, by Chrystus pobłogosławił dom: "Christus mansionem benedicat". Takie oznakowanie stanowi świadectwo wiary.

 

Tekst i zdjęcia: Andrzej Konopka

 

Załączniki do pobrania:
Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl