100. rocznica urodzin Świętego Jana Pawła II

zdjęcia artykułu 5
2020-05-19 12:20 | Opublikował: Tomasz Sobieski
W Kolnie 18 maja - w dniu 100. rocznicy urodzin Świętego Jana Pawła II – mszą świętą dziękczynną za posługę kapłańską, w tym ponad 26-letni pontyfikat na Stolicy Piotrowej, oddano hołd Wielkiemu Polakowi. Po nabożeństwie odprawionym o godzinie 18:00 Burmistrz Miasta Kolno oraz Wicewojewoda Podlaski, z zachowaniem środków ostrożności wynikających z przepisów dotyczących walki z koronawirusem - złożyli wieńce pod pomnikiem Ojca Świętego, usytuowanym przy kościele św. Anny.

Święty Jan Paweł II na trwałe wpisał się w historię miasta Kolno. 3 maja 2000 r. w dniu inauguracji obchodów 575-lecia nadania praw miejskich Kolnu na uroczystej sesji Rady Miejskiej podjęto historyczną uchwałę (nr XVIII/98/2000) nadania Jego Świętobliwości Papieżowi Janowi Pawłowi II tytułu Honorowego Obywatela Miasta Kolna.

Wyróżnienie to wraz z okolicznościowym srebrnym medalem zostało przekazane w maju 2000 r. Ojcu Świętemu przez kolneńskich pielgrzymów, którym przewodził śp. ks. dziekan kolneński Jan Lucjan Grajewski.

W roku 1999 r. Ojciec Święty Jan Paweł II przekazał podczas audiencji w Watykanie pielgrzymom z Kolna kamień węgielny pod budowę nowej świątyni pw. Chrystusa Króla Wszechświata wraz z błogosławieństwem Bożym mieszkańcom ziemi kolneńskiej.

Na wspólny wniosek Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum w Kolnie – 30 sierpnia 2005 r. uchwałą Rady Miasta nadano imię Jana Pawła II.

1 maja 2011 roku, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego na placu św. Piotra w Rzymie odbyła się uroczystość beatyfikacji Jana Pawła II. Półtora miliona wiernych, w tym co najmniej 80 tys. Polaków wzięło udział we mszy beatyfikacyjnej Jana Pawła II. Wśród pielgrzymów nie zabrakło mieszkańców Kolna.

12 maja 2011 r. w kościele pw. św. Anny w Kolnie odbyła się uroczystość przyjęcia relikwii Błogosławionego Jana Pawła II. Relikwie są darem z Watykanu drugiego stopnia, co oznacza, że do parafii św. Anny trafił fragment szat papieża (część jego pasa). Przekazany wiernym dar jest opatrzony certyfikatem autentyczności i w kościele pozostanie na stałe.

Ostatnim ważnym wydarzeniem w Kolnie związanym z Ojcem Świętym było poświęcenie pomnika 27 kwietnia 2014 roku tuż po kanonizacji w Watykanie.

 

Opracował: Andrzej Konopka

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl