Pomnik Niepodległości znalazł nowe miejsce

zdjęcia artykułu 22
2020-06-05 09:10 | Opublikował: Tomasz Sobieski

logotypy.jpg

Częścią trwającej modernizacji kolneńskiego parku - w ramach projektu „Rewitalizacja Miasta Kolno z uwzględnieniem ważnych obszarów o znaczeniu historycznym i społecznym” - było przemieszczenie Pomnika Nieodległości o 30 metrów w bok od obecnego usytuowania monumentu. Całą tę skomplikowaną operację wykonano wczoraj (4 VI) za pomocą specjalnie sprowadzonego z Ostrołęki dźwigu, który umożliwił przeniesienie ważącego 20 ton pomnika.

Pierwsza próba przeniesienia obelisku odbyła się kilka tygodni temu, jednak firma Kolbud realizująca przedsięwzięcie uznała, że istnieje zbyt duże ryzyko zniszczenia pomnika. Czwartkowa operacja nie należała do łatwych – mimo opracowanego skrupulatnie planu nie wiadomo było, czy podjęte manewry nie zniszczą całej bryły. Zastosowano specjalne podpory i zaprawę montażową, a obelisk odcięto od podłoża piłą diamentową.

Pomnik Niepodległości to charakterystyczny element wpisujący się w historię naszego miasta. Pobudowany został w 1965 roku i w pierwotnej formie był symbolem upamiętnienia XX-lecia PRL. Po zmianie ustroju państwa stał się obiektem aktów wandalizmu. W 2008 roku władze miasta uznały, że zostanie on przekształcony w monument nawiązujący do przypadającej wówczas 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Inicjatywa ta spotkała się z akceptacją ze strony Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, która przekazała na ten cel 50 000 zł. Pozwoliło to na sfinansowanie projektu wraz z gipsowymi modelami nowych elementów w naturalnej wielkości, czyszczenie i impregnację pomnika, wykonanie podestów z płyt granitowych oraz prace odlewnicze.

Bryła pomnika z piaskowca pińczowskiego składa się z czterech ścian szerokości ok. 120 cm i wysokości ok. 600 cm ozdobionych sześcioma płaskorzeźbami, które poświęcone są historycznym wydarzeniom z dziejów państwa polskiego i miasta Kolno, między innymi upamiętniająca nadanie praw miejskich dla miasta Kolno przez Księcia Janusza I, odkrycie Ameryki przez Jana z Kolna czy też poświęcona chwalebnym dziejom oręża polskiego. Na pomniku umieszczone są też elementy takie jak: data 1918-2008, Orzeł Legionów, tablica pamiątkowa o treści  „WSZYSTKIM, KTÓRZY ZŁOŻYLI SWOJE ŻYCIE NA OŁTARZU WOLNEJ OJCZYZNY” oraz medalion z popiersiem Józefa Piłsudskiego.

Nowa lokalizacja ma w przyszłości ułatwić organizację kulturalnych imprez plenerowych i małych koncertów oraz przebieg organizowanych przy pomniku uroczystości patriotycznych. Cała inwestycja związana z rewitalizacją parku ma być ukończona jesienią 2021 roku.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Konopka

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl