Narodowe Czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego

zdjęcia artykułu 107
2020-09-07 11:24 | Opublikował: Tomasz Sobieski
5 września w całej Polsce i 32 krajach poza jej granicami wybrzmiało jedno z najwybitniejszych dzieł Juliusza Słowackiego - „Balladyna”. W sobotę odbyła się 9 odsłona Narodowego Czytania.

„Narodowe Czytanie” to promocja czytelnictwa poprzez sięganie do „kolekcji arcydzieł polskiej literatury”. Wydarzenie kulturalne zainicjowane zostało w 2012 roku przez Prezydenta RP wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 r. w kraju odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji prezentowano m.in. „Potop” i „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego i „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego oraz polskie nowele.

„Balladyna” - dramat w pięciu aktach to opowieść o żądzy władzy i dorastaniu do roli zbrodniarki. Utwór Słowackiego stanowi dialog z historią i tradycją. Od dziesiątków lat zachwyca i pobudza wyobraźnię Polaków. Dzieło zawiera wiele treści uniwersalnych, które budują postawy i uczą. Został napisany piękną polszczyzną, wzmocnioną przez autora motywami fantastycznymi i elementami wierzeń ludowych.

Kolneńskie czytanie zorganizowano w plenerze – na placu przed frontem Miejskiej Biblioteki Publicznej. Imprezę kulturalną prowadzili Ewelina Truszkowska i Wojciech Kulas. Słowo wstępne wygłosili wicestarosta Karol Pieloszczyk i Burmistrz Miasta Kolno Andrzej Duda.

- Czytanie dzieł największych naszych polskich pisarzy to kultywowanie polskości i tradycji, a także pokazywanie młodym ludziom, że warto czytać. Warto czytać, bo ci ludzie, którzy tworzyli wiele lat temu wielkie dzieła, ukazywali w nich nasze wady, nasze zalety. Pokazywali tęsknotę za wolną Polską. Za ojczyzną, za  narodem i to tylko dzięki ich dziełom dzisiaj możemy być wolnym krajem - bo to oni zaszczepiali w polskiej kulturze, w nas - Polakach te wszystkie tęsknoty, które po latach realizowaliśmy – mówił włodarz miasta. Burmistrz podziękował organizatorom za przygotowanie kolneńskiej odsłony Narodowego Czytania.

 - Bardzo dziękuję paniom dyrektorkom za przygotowanie tego Narodowego Czytania oraz wszystkim, którzy chcieli współpracować i przybyć tu dzisiaj. To naprawdę ogromnie cieszy. Oczywiście apeluję o zachowanie dystansu i dezynfekcję, bo czasy są trudne, ale mam nadzieję, że po tylu doświadczeniach naród Polski przezwycięży również i to – zakończył Andrzej Duda.

W prelekcji skierowanej do uczestników prof. Adam Łukaszewicz – papirolog i archeolog śródziemnomorski Zakładu Papirologii, Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, członek polskiego PEN Clubu – przybliżył biografię Juliusza Słowackiego. Zgromadzeni usłyszeli wiele informacji z życia i twórczości wieszcza narodowego. Wspólnym mianownikiem łączącym czasy poety i obecne jest zagrożenie epidemiologiczne. Zaraza naznaczona globalnymi zgonami, strach, kwarantanna i sposoby indywidualnej ochrony życia - nie były obce również Słowackiemu. Swoje przemyślenia zawarł on w utworze „Ojciec zadżumionych” – m.in. o takich ciekawostkach dowiedzieli się uczestnicy. Profesor przekonywał też, dlaczego warto popierać tego typu inicjatywy. – Kultura to znaczy uprawa. To jest czynne działanie. Wspólne czytanie, amatorski teatr czy muzyka mają więcej cech kultury, niż bierne oglądanie filmów – mówił Łukaszewicz.

Romantyczne losy bohaterki powieści Słowackiego przypomnieli przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu, goście, pracownicy miejskich instytucji i zakładów pracy oraz kolneńska młodzież. Lekturę zainicjował Burmistrz Miasta Kolno Andrzej Duda, który na przemian z profesorem Łukaszewiczem odtworzył spotkanie Kirkora z Pustelnikiem. Kolejne sceny czytali: Adam Wojciech Sekściński Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego, Wicestarosta Kolneński Karol Pieloszczyk, Sekretarz Miasta Mirosław Bajorek, Dziekan Kolneński ks. Stanisław Uradziński oraz pozostali uczestnicy wydarzenia. Inscenizację zabójstwa Aliny przez Balladynę zaprezentowała młodzież z I LO w Kolnie. Czytanie wzbogaciły dźwięki odtwarzanej muzyki, stroje z epoki i trafnie dobrana scenografia.

Swój akcent w wydarzeniu mieli też najmłodsi. Skutecznie uczestniczyli w poszukiwaniu słodkich malin i ukrytej korony króla Popiela III. Chętnie też podjęli kolejne przygotowane przez organizatorów wyzwanie polegające na wykonaniu prac plastycznych czy wiciu wianków z polnych kwiatów i ziół. „Królewskie korony” namalowane przez dzieci zostały zaprezentowane na wystawie, ocenione przez jury oraz nagrodzone drobnymi niespodziankami. Starsi uczestnicy wydarzenia swoją wiedzę o lekturze sprawdzili w quizie dotyczącym treści dramatu. Jak każdego roku - chętni otrzymali pamiątkowe stemple Narodowego Czytania 2020 w prywatnych egzemplarzach książek.

Organizatorzy kolneńskiej edycji Narodowego Czytania to: Miejska Biblioteka Publiczna i Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna w Kolnie.

W kulturalnym przedsięwzięciu wzięli udział m.in.: Dziekan Kolneński ks. Stanisław Uradziński, Burmistrz Miasta Kolno Andrzej Duda i Sekretarz Miasta Kolno Mirosław Bajorek, Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego Adam Wojciech Sekściński, Wicestarosta Karol Pieloszczyk, radni Rady Miasta Kolno i Powiatu Kolneńskiego, dyrektorzy i wicedyrektorzy kolneńskich, gminnych i powiatowych szkół i placówek oświatowych: Eugeniusz Gromadzki i Katarzyna Kleczyńska, Lech Owczarczyk, Dariusz Łosiewski i Joanna Gleba, Halina Małż, Anna Nadolna, dyrektorzy publicznych i niepublicznych placówek przedszkolnych: Joanna Długozima i Hanna Glazer, dyrektor PUP w Kolnie Dorota Konopka, dyrektorzy MOPS i GOPS, komendanci KPP, PSP i OHP, prezes BS w Kolnie Krzysztof Kajko, dyrektorzy miejskich i gminnych instytucji. Nie zabrakło również nauczycieli i młodzieży z kolneńskich szkół i mieszkańców miasta.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Konopka

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl