35 tys. zł dla jednostki OSP Miasta Kolno

zdjęcia artykułu 15
2020-09-14 10:00 | Opublikował: Tomasz Sobieski
Symboliczny czek na kwotę 35 tys. zł odebrali w piątek (11 sierpnia) w Kolneńskim Ośrodku Kultury i Sportu Burmistrz Kolna Andrzej Duda i Komendant M-G OSP w Kolnie Antoni Lewandowski.

Oprócz jednostki OSP miasta Kolno symboliczne czeki pieniężne - wręczane tego dnia w Kolnie przez Marka Olbrysia - Wicemarszałka Województwa Podlaskiego, z udziałem Posła na Sejm RP Kazimierza Gwiazdowskiego i radnego Sejmiku Województwa Podlaskiego Wojciecha Adama Sekścińskiego - odebrali również wójtowie i burmistrzowie oraz strażacy OSP Grabowo, Mały Płock, Turośl, Stawiski i gminy Kolno.

Zabierając głos podczas spotkania, Marek Olbryś podziękował obecnym samorządowcom i strażakom OSP za owocną współpracę - Te symboliczne czeki, które państwu rozdamy, będą takim podziękowaniem od sejmiku województwa podlaskiego za państwa duży wkład pracy, który wnosicie do samorządów. Bo tak naprawdę to nie tylko pożar, nie tylko wypadek na drodze, ale również służba Ochotniczych Straży Pożarnych dla samorządów. Na spotkaniu w Kolnie marszałek podziękował również wszystkim jednostkom z terenu za udział w walce z pożarem w Biebrzańskim Parku Narodowym. - Powstaje już program ochrony przeciwpożarowej dla BPN. To będzie wielka szansa dla zawodowych i ochotniczych straży z tego rejonu - poinformował marszałek. - Mylę, że większe dofinansowanie OSP to w tej kadencji jedna z cenniejszych inicjatyw zarządu województwa, przyjęta przez sejmik. Zaczynaliśmy od 2 milionów złotych, w tym roku mamy 2,5 miliona, a postaramy się już w przyszłym podnieść tę kwotę do 3 milionów i systematycznie co roku tę inicjatywę kontynuować - powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.

W imieniu samorządów, ale jednocześnie jako Prezes Zarządu Krajowego OSP RP oraz Członek Prezydium Zarządu Krajowego OSP RP - Burmistrz Miasta Kolno Andrzej Duda podziękował za pomoc finansową przekazaną strażakom: "Cieszymy się, że taki program został uruchomiony w sejmiku wojewódzkim, bo jest to ogromne wsparcie dla naszych jednostek".

Ostatnie wydarzenia wskazują na to, że zawodowa straż pożarna nie poradziłaby sobie bez naszych jednostek. Nie mówię tylko o pożarach, ale mówię o zdarzeniach na drogach, wypadkach, a przede wszystkim podtopieniach. Bo coraz więcej ich mamy. Dzięki tym pieniądzom możemy zakupić sprzęt, który ratuje mienie ludzkie. To jest bardzo istotna sprawa. Dlatego bardzo serdecznie dziękuję zarówno dla pana posła Kazimierza Gwiazdowskiego, za wsparcie naszych samorządów, pana marszałka, jak i radnego sejmiku wojewódzkiego Wojciecha Adama Sekścińskiego. Bo zarówno w parlamencie, jak i w sejmiku są pieniądze, które można przeznaczać dla naszych samorządów. Zależy to tak naprawdę od dobrej woli radnych i posłów i ta dobra wola jest.

W ramach pozyskanych środków jednostka OSP miasta Kolno zakupi: agregat hydrauliczny, wąż przedłużający 10 m, nożyce hydrauliczne, rozpieracz ramieniowy, stację obiektową zewnętrzną z oprzyrządowaniem, antenę obiektową, terminal, akumulator oraz radiotelefon.

W tej chwili Jednostka OSP Kolno dysponuje średnim samochodem ratowniczo-gaśniczym, a obszar jej działań obejmuje miasto Kolno oraz teren powiatu kolneńskiego (ok. 38 tys. mieszkańców). Przez Kolno przebiega droga krajowa nr 63 oraz droga wojewódzka nr 647, na których często dochodzi do różnorodnych zdarzeń. Z roku na rok notuje się też coraz więcej interwencji i strażacy często pozostają w dyspozycji do zabezpieczenia terenu powiatu kolneńskiego. Jednostka OSP Kolno typu „S1” w 2019 r. przyjęła 89 wezwań przez Stanowisko Kierownika PSP Kolno.

Na dzień dzisiejszy jednostka OSP Kolno liczy 24 wyszkolonych strażaków-ratowników, gotowych do podjęcia działań ratowniczo-gaśniczych. W dniu 6 lutego 2020 podpisano z Burmistrzem Miasta Kolno i Komendantem Powiatowym PSP w Kolnie porozumienie dotyczące włączenia jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. OSP w Kolnie musi jednak spełnić szereg wymagań. Jednym z ważniejszych jest posiadanie sprawnego i szybkiego systemu powiadamiania selektywnego jednostki i strażaków OSP, którego nie ma na stanie. Dużym problemem jest również zużyty i stary, bo ponad 30-letni sprzęt ratownictwa technicznego, który coraz częściej zawodzi i trzeba oddawać go do bieżących napraw. Nowoczesny i sprawny sprzęt ratownictwa technicznego i system selektywnego powiadamiania to zwiększenie potencjału ratowniczego i bezpieczeństwa dla mieszkańców na terenie operacyjnym OSP Kolno.

Wykaz kwot dofinansowania dla OSP w powiecie kolneńskim:

  1. Gmina Grabowo – 25 000 zł
    2. Gmina Kolno – 26 000 zł
    3. Gmina Mały Płock – 20 000 zł
    4. Gmina Turośl – 35 000 zł
    5. Miasto Kolno – 35 000 zł
    6. Gmina Stawiski – 30 000 zł


Umowę na dofinansowanie Ochotniczej Straży Pożarnej w Kolnie 14 lipca w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego podpisali Artur Kosicki – Marszalek Województwa Podlaskiego i Andrzej Duda - Burmistrz Miasta Kolno.  

Opracował Andrzej Konopka

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl