Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja

zdjęcia artykułu 20
2021-05-04 12:06 | Opublikował: Tomasz Sobieski
W poniedziałek w całym kraju Polacy świętowali uchwalenie 230 lat temu Konstytucji 3 Maja.

Swój akcent w upamiętnieniu tego ważnego dnia miało również miasto Kolno. Tegoroczne narodowe święto było jednak inne niż w poprzednich latach. Uroczystości miały symboliczny wymiar.

Nie zorganizowano odświętnego przemarszu główną ulicą miasta z udziałem pocztów sztandarowych, Miejskiej Orkiestry Dętej, przedstawicieli instytucji, zakładów pracy i organizacji pozarządowych. Nie było też okolicznościowych przemówień i występów zespołów działających przy Kolneńskim Ośrodku Kultury i Sportu. Pandemia SARS-Cov-2 pokonała wieloletnią tradycję kultywowania tak ważnych wydarzeń w naszym kraju.

O godzinie 12:00 delegacje władz samorządowych miasta Kolno i powiatu kolneńskiego reprezentowane przez burmistrza Kolna Andrzeja Dudę, przewodniczącego Rady Miasta Kolno Mariusza Rakowskiego, ks.  dziekana Stanisława Uradzińskiego, przewodniczącego Rady Powiatu Kolneńskiego Michała Kulczewskiego i wiceprzewodniczącego powiatu kolneńskiego Lecha Owczarczyka złożyły wieńce pod krzyżem w pobliżu „Dębu Wolności” i pod pomnikiem Piłsudskiego. Następnie o godz. 12:30 modlono się w intencji Ojczyzny podczas mszy św. w kościele p.w. Chrystusa Króla Wszechświata w Kolnie.

Pozostałe delegacje, biorące udział w kolneńskich uroczystościach, przemieszczały się we własnym zakresie i oddzielnie złożyły wieńce, kwiaty i znicze pod wybranymi przez siebie miejscami pamięci narodowej w Kolnie.

Konstytucja 3 Maja to niewątpliwie jeden z najważniejszych symboli niepodległości Polski. Ustawa rządowa przyjęta przez Sejm Czteroletni w 1791 roku była pierwszym w Europie i drugim na świecie aktem prawnym porządkującym wewnętrzne sprawy kraju - regulowała organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.  Dawała też gwarancję swobód obywatelskich, tradycji i wartości chrześcijańskich. Konstytucja stała się dokumentem tworzącym późniejszą tożsamość suwerennej Polski. 

Święto na cześć tak ważnego elementu pamięci zbiorowej ustanowiono w 1919 roku, a potem ponownie w 1990 r.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Konopka

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl