Działacze Solidarności Ziemi Kolneńskiej uhonorowani zostali medalami „Niezłomni Solidarni”

zdjęcia artykułu 75
2021-06-07 14:25 | Opublikował: Tomasz Sobieski
4 czerwca, w 32. rocznicę wyborów czerwcowych, na sali widowiskowej Kolneńskiego Ośrodka Kultury i Sportu odbyła się uroczystość, podczas której uhonorowano zasłużonych działaczy „Solidarności” Ziemi Kolneńskiej.

Odznaczonym opozycjonistom, którzy swoją postawą stawiali opór totalnemu reżimowi komunistycznemu medale „Niezłomni Solidarni” wręczył wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Pomysłodawcą i organizatorem piątkowej imprezy był Ireneusz Mieczkowski, członek Klubu Więzionych Internowanych i Represjonowanych w latach 1980–1989.

Uroczystość rozpoczęła się modlitwą za nieżyjących działaczy związku.

Droga do wolnych wyborów w Polsce, w których to naród wskazuje jaki ma być kształt państwa, była procesem długim i okupionym zdrowiem i niejednokrotnie życiem tych, którzy walczyli o prawdziwą suwerenność Ojczyzny. O tej trudnej historii przypomniał zgromadzonym w swoim wystąpieniu wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

- Ten początek czerwca jest w wymiarze nie tylko ogólnopolskim, ale i w naszym regionalnym ważnym zbiegiem różnego rodzaju dat – zaznaczał na patriotycznej uroczystości Bohdan Paszkowski. - Pamiętamy o dacie, która wiąże się chociażby z czerwcem 1992 r., kiedy odwoływano w wolnym sejmie Rzeczpospolitej rząd Jan Olszewskiego. W czerwcu obchodzimy też święta związane z wizytą papieską - tą pierwszą w 1979 r., która dała taką iskrę wolności w naszym kraju i również tę wizytę papieża w 1991 r., kiedy na progu niepodległości przypominał o tym, by w budowie tego naszego państwa nie zapominać o uniwersalnych, ponadczasowych wartościach zogniskowanych w dekalogu. Zbieg tych rocznic uzmysławia ważność Solidarności jako ruchu, jako takiej płaszczyzny, wokół której skupił się nasz naród, aby odzyskać wolność i budować zasady kształtowania naszego bytu na trwałych wartościach.

Paszkowski podkreślał też, że w okresie stanu wojennego Solidarność na pewno w takim zakresie by nie przetrwała, gdyby nie wsparcie ludzi kościoła, księży, episkopatu i papieża. - O tym trzeba pamiętać dzisiaj, kiedy są różnego rodzaju głosy kwestionujące zasługi kościoła, czy też stawiane zarzuty, że ta wolność jest przez różne instytucje, również przez kościół, ograniczana.

Wojewoda podziękował wszystkim zgromadzonym działaczom i ich rodzinom za trud i ofiarność, którą podjęli w trudnych czasach.

- Jakbyśmy nie patrzyli na te nasze indywidualne historie, różne rozczarowania to trzeba podkreślić, i to powinno wybrzmieć podczas naszego dzisiejszego spotkania, że Solidarność wygrała. Wygrała jako idea łącząca nasz naród i idea, która tworzyła warunki dla wolnej, niepodległej Polski. Myślę, że Solidarność, dzięki Państwu, również na trwałe zapisała się w historię Ziemi Kolneńskiej i mam nadzieję, że będzie inspirować następne pokolenia - podsumował wojewoda.

Zasługi polskiej Solidarności i kolneńskich działaczy przypomniał Burmistrz Kolna Andrzej Duda.

- 32 lata temu, 4 czerwca podczas częściowo wolnych wyborów była ogromna euforia - wtedy na 161 możliwych do zdobycia mandatów w sejmie, wszystkie wygrała Solidarność. Na 100 mandatów w wolnych wyborach do senatu Solidarność uzyskała ich 99. To na pewno nie działo się bez przyczyny – a tą przyczyną była wasza działalność. Działalność również tych ludzi, których mamy tu na zdjęciach, niektórych już pośród nas nie ma. To działo się dzięki temu, że pragnęliście wolnej, niepodległej ojczyzny, a nie takiej sterowanej z Moskwy – mówił burmistrz.

- W Kolnie były bardzo silne ośrodki Solidarności - w zakładzie, który był filią białostockich zakładów BIZON-BIALU popularnie zwany u nas „Uchwytami”, w Spółdzielni Mleczarskiej, która kiedyś nosiła nazwę „Kurpianka”, w zakładzie dziewiarskim „Morena”, w „Kółkach Rolniczych” i w wielu, wielu instytucjach, czy chociażby w tak zwanej Weterynarii. Mówimy tu o Irku Mieczkowskim, który był przez wiele lat pracownikiem powiatowych struktur weterynarii okręgowych, ale także był lekarzem weterynarii i wiem, że ludzie jego pokroju i ci, którzy są dzisiaj razem z nami zasłużyli na to, żeby im z całego serca podziękować za swoje przekonania i za walkę z systemem, który uciemiężał naszą Polskę - zakończył Andrzej Duda.

Głos podczas uroczystości zabrali też: Starosta Kolneński Tadeusz Klama i Wójt Gminy Kolno Józef Bogdan Wiśniewski.   

Uhonorowani, odznaczeni działacze kolneńskiej „Solidarności” to: Andrzej Bajno, Stanisław Bałdyga, Andrzej Charubin, Wojciech Dąbkowski, Krzysztof Filipkowski, Stanisław Grabowski, Dariusz Kalinowski, Jan Konopka, Czesława Kosk, Jan Kowalczyk, Sławomir Leszczykowski, Antoni Mieczkowski, Bogdan Mieczkowski, Zbigniew Ossowski, Andrzej Patalan, Zbigniew Rainko, Stefan Ruchała, Stanisław Szymanowski, ks. kan. Stanisław Uradziński i Jan Zieliński.

Na zakończenie spotkania zgromadzeni wysłuchali koncertu solistów z KOKiS-u, którzy zaprezentowali piosenki związane z ruchem Solidarność i działalnością opozycyjną.

Podsumowaniem piątkowej uroczystości była wystawa „Tu rodziła się Solidarność” wyeksponowana przed wejściem do sali widowiskowej.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Konopka

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl