W Kolnie otwarto mobilny Punkt Szczepień Masowych

zdjęcia artykułu 13
2021-07-17 21:00 | Opublikował: Tomasz Sobieski
W piątek (16.07) o godz. 14:00, na parkingu przed Urzędem Miasta, zorganizowano konferencję prasową dotyczącą akcji szczepień przeciw COVID-19 w Kolnie.

Wzięli w niej udział: Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, Burmistrz Kolna Andrzej Duda, Starosta Kolneński Tadeusz Klama, przedstawiciele gmin z powiatu kolneńskiego, przedstawiciele powiatowego Sanepidu oraz lekarz Maciej Lendzioszek - koordynator szczepień ze Szpitala Ogólnego w Kolnie.

Przed kolneńskim urzędem przy ulicy Wojska Polskiego 20 stanął mobilny punkt szczepień – miejsce, które ma zachęcić do zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi. Wcześniej akcje przy użyciu kontenera były organizowane w mieście Suwałki i w Łomży. Mobilny Punkt Szczepień przeciw COVID-19 będzie przyjmował mieszkańców i turystów przejeżdżających przez powiat kolneński. Kontener składa się z trzech części - rejestracji, miejsca szczepienia i pomieszczenia, w którym można będzie poczekać, żeby sprawdzić czy nie wystąpią niepożądane efekty poszczepienne. Z jednodawkowej szczepionki firmy Johnson & Johnson będzie mogła skorzystać każda dorosła osoba, która jeszcze nie przyjęła ani jednej dawki innej wakcyny. Jedynym warunkiem jest posiadanie dowodu tożsamości. Na miejscu będzie wykwalifikowany zespół szczepiący ze Szpitala Ogólnego w Kolnie.

Ten punkt jest bardzo potrzebny mówił na konferencji w Kolnie Marcin Lendzioszek, koordynator ds. szczepień w Szpitalu Ogólnym w Kolnie. – Jest dalej duża rzesza osób niezaszczepionych. Ten punkt akurat udało się tak zorganizować, aby był on przy głównej arterii miasta. Jest sporo osób, które po prostu zajeżdżają  jadąc na wakacje, by się zaszczepić tą szczepionką. Myślę, że akurat postawienie tego punktu w tym powiecie i w tym miejscu to strzał w dziesiątkę. 

Podczas otwarcia punktu w Kolnie w apelach o szczepienia wojewodę wspierali samorządowcy z całego powiatu kolneńskiego wraz ze starostą Tadeuszem Klamą i burmistrzem Andrzejem Dudą.  

- Wszyscy mamy świadomość, że jak największy stopień osiągnięcia zaszczepień pozwoli nam być bardziej odpornym. My robimy tę akcję, bo takie akcje odbywają się w całym kraju, ale w szczególności chodzi nam o to, by nasze województwo było jak najbardziej odporne na zakażenia koronawirusem. Statystyki mówią, że nasze województwo nie jest liderem szczepień - można powiedzieć, że wypełniamy tak jak inne województwa Polski wschodniej tę końcówkę tabeli. Również na tej mapie wojewódzkiej w szczególności nacisk kładziemy na te powiaty, gdzie ten podział nie jest najwyższy. Stąd też nasza wizyta w Kolnie - motywował wojewoda.

- Wcześniej, jak Państwo wiecie, robiliśmy takie akcje przy użyciu tego kontenera w mieście Suwałki, w Łomży i teraz w Kolnie. Niezależnie od tego, że są punkty szczepień w mieście Kolno, w powiecie kolneńskim, to mamy nadzieję, że ten uruchomiony kontener, w którym będzie przeprowadzana akcja szczepień, w sposób istotny przyczyni się nie tylko do propagowania tej akcji ale i również do tego, że tutaj duża liczba osób, w oparciu o jednorazową szczepionkę Johnson & Johnson te szczepienia odbędzie – dodał Bohdan Paszkowski.

- Proszę Państwa, my w województwie podlaskim zbliżamy się do liczby osób zaszczepionych co najmniej jedną dawką do ok. 950 tysięcy. Ponad 440 tysięcy osób już ma tę pełną odporność, którą uzyskała w większości przypadków przez zaszczepienie się tymi dwudawkowymi szczepionkami. Natomiast część osób odbywała szczepienia tymi szczepionkami jednodawkowymi. Wiemy, co się dzieje na świecie. Obserwujemy wiadomości z krajów chociażby południowej Europy, czy Wielkiej Brytanii, gdzie ilość zakażeń lawinowo wzrasta. Mamy informacje dotyczące, że osoby zaszczepione te zakażenia odbywają w sposób lekki. Nie powoduje to konieczności  dotyczących jakiś hospitalizacji. Stąd też mój apel do wszystkich mieszkańców województwa podlaskiego, ale w szczególności do mieszkańców powiatu kolneńskiego, aby szczepili się. Dzisiaj właśnie z tego powodu tu jesteśmy. Mamy nadzieję, że ta akcja z udziałem przedstawicieli samorządu powiatu kolneńskiego, dzięki temu kontenerowi również w sposób istotny ten poziom zaszczepienia osób, mieszkańców powiatu kolneńskiego wzmocni.

Podczas piątkowej konferencji w Kolnie do szczepienia się zachęcał również Burmistrz Kolna Andrzej Duda, który jednocześnie podziękował wojewodzie za skierowanie mobilnego kontenera do naszego miasta. Być może dzięki niemu poprawią się szczepienia w województwie podlaskim.

 - Ja się bardzo cieszę, że Pan wojewoda zdecydował się skierować do nas ten mobilny kontener. Jeśli chodzi o liczbę osób zaszczepionych w naszym mieście, to jeszcze brakuje nam trochę do średniej krajowej i myślę, że ten kontener zachęci naszych mieszkańców i spowoduje to, iż będą się oni szczepić, tym bardziej, że szczepienie tutaj to jedno ukłucie szczepionką Johnson & Johnson. Więc to bardzo prosta sprawa. Zachęcam wszystkich mieszkańców Kolna, mieszkańców powiatu kolneńskiego do tego, aby jeśli mają chociaż chwilę czasu zajechali - jest miejsce parkingowe. Można przyjść zaszczepić się. Bo, Szanowni Państwo, leku na koronawirusa na razie nie wymyślono, nie odkryto. Jedyną metodą, która może pomóc nam w przejściu łagodnie choroby bądź ustrzec się zakażenia koranawirusem są szczepienia. Zachęcam Państwa bardzo serdecznie. 

Na zakończenie konferencji, w imieniu wszystkich samorządowców powiatu kolneńskiego, o potrzebie szczepienia się mówił też Starosta Kolneński Tadeusz Klama.

 - Jeżeli chcemy uniknąć kolejnego lockdownu, musimy się zaszczepić. Jestem zwolennikiem szczepień,  jestem zaszczepiony i polecam to każdemu. W każdej rozmowie używam argumentów, które być może pomogą zrozumieć tej osobie, danemu rozmówcy, że szczepienie jest niezbędne, zwłaszcza przed czwartą falą, o której wszyscy mówią. Szczepienie daje nam swobodę poruszania się, przemieszczania się, bycia z kim się chce i gdzie się chce. Dlatego szczerze zachęcam do tego, by poczuć się wolnym, bo szczepiąc się jesteśmy wolnymi ludźmi - mówił Tadeusz Klama. 

Punkt w Kolnie będzie działał od 17 lipca do 1 sierpnia br. (z możliwością przedłużenia). Mobilny Punkt Szczepień usytuowany przed Urzędem Miasta Kolno, ul. Wojska Polskiego 20 będzie czynny codziennie (również w soboty i niedziele) w godz. od 9.00 do 17.00.

Opracowanie i zdjęcia: Andrzej Konopka

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl