41. rocznica Porozumień Sierpniowych

zdjęcia artykułu 25
2021-09-01 09:34 | Opublikował: Tomasz Sobieski
31 sierpnia w Polsce obchodzony jest dzień solidarności i wolności. To data związana z historycznym porozumieniem zawartym między władzami PRL i protestującymi związkowcami.

Strajki robotnicze zapoczątkowane zostały jako sprzeciw dla podwyższonych centralnie przez rząd cen żywności. Społeczne niezadowolenie rozlało się na cały kraj. W akcje protestacyjne włączyło się ok. 700 tys. pracowników. Determinacja społeczna przeciwko narastającej niesprawiedliwości zapoczątkowała proces upadku komunizmu i o tym fakcie przypominają corocznie kolneńscy działacze „Solidarności”.

W mieście uroczystości rozpoczęły się mszą świętą o godz. 18:00 odprawioną w intencji działaczy „Solidarności” w kościele św. Anny. Po zakończeniu nabożeństwa Sekretarz Miasta Mirosław Bajorek, w imieniu Burmistrza Kolna Andrzeja Dudy, przewodniczący NSZZ ,,Solidarność” oddziału w Kolnie Mariusz Waszkiewicz i działacze związku złożyli w kaplicy kościelnej kwiaty i zapalili znicze pod tablicą upamiętniającą bł. ks. Jerzego Popiełuszkę i pomnikiem „Solidarności” usytuowanym przy ul. M. Konopnickiej.

Na mocy Porozumień Sierpniowych w Gdańsku w 1980 roku powołano ogólnopolski Niezależny Samorządowy Związek Zawodowy „Solidarność”. Ten największy na świecie ruch społeczno-narodowy stworzył fundamenty pod budowę niepodległego państwa. Dążenia Polaków do życia w demokratycznym kraju były jednak procesem długotrwałym. Przez lata działacze związku byli prześladowani, internowani, a wielu z nich utraciło życie.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Konopka

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl