Władze miasta Kolno uczciły 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej

zdjęcia artykułu 11
2021-09-01 07:37 | Opublikował: Tomasz Sobieski
1 września 1939 roku wojska niemieckie bez wcześniejszego wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie granice Rzeczypospolitej. O godzinie 4.35 przeprowadzono zbombardowanie Wielunia.

Atak ten nastąpił kilka minut przed salwami pancernika „Schleswig-Holstein” oddanymi w kierunku Westerplatte. II wojna światowa była najkrwawszą wojną w historii ludzkości, w której Polska poniosła największe straty i szkody demograficzne spośród wszystkich okupowanych państw.

Po wybuchu wojny, już 8 września 1939 r. Kolno znalazło się w rękach niemieckich. Pierwsza okupacja hitlerowska zakończyła się w mieście po trzech tygodniach. Zgodnie z traktatem radziecko-niemieckim z 28 września 1939 r. Kolno weszło w skład Białoruskiej Republiki Radzieckiej. Wojska radzieckie wkroczyły do Kolna 29 września 1939 r. 

Wśród mieszkańców miasta Kolno nie brakowało osób, które brały czynny udział w walce na frontach drugiej wojny światowej. Hołdem społeczności lokalnej upamiętniającym jej bezimienne ofiary jest pomnik Nieznanego Żołnierza usytuowany na starym cmentarzu. 1 września – w 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej Burmistrz Miasta Kolno Andrzej Duda i Przewodniczący Rady Miasta Kolno Mariusz Rakowski złożyli kwiaty i zapalili znicz pamięci pod monumentem poświęconym wojennym bohaterom.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Konopka

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl