Piknik Wojskowy i oficjalne otwarcie Jednostki Wojskowej w Kolnie

zdjęcia artykułu 241
2023-07-18 08:06 | Opublikował: Roman Pomichowski
Kolno stało się miejscem dyslokacji jednego z batalionów nowo formowanej brygady w Polsce.

W sobotę (15 lipca br.) szef MON Mariusz Błaszczak otworzył w naszym mieście jednostkę wojskową, pierwszą, która będzie częścią 1. Dywizji Piechoty Legionów. Powstanie jednostki zapowiedziano w 2022 roku i jest to część procesu wzmacniania sił zbrojnych Polski. To historyczne wydarzenie dla lokalnego samorządu i mieszkańców. W Kolnie nigdy nie było jednostki wojskowej chociaż podczas obu wojen światowych na Ziemiach Kolneńskich stoczono wiele walk zbrojnych.

Oficjalne otwarcie jednostki w Kolnie poprzedził piknik wojskowy zorganizowany w miejskim parku przez Burmistrza Miasta Kolno Andrzeja Dudę, 1. Dywizję Piechoty Legionów i Kolneński Ośrodek Kultury i Sportu. Przed zgromadzonymi zaprezentowała się orkiestra miejska, solistki KOKiS, Kolneńskie Dziewczyny z Plusem, Maciej Mieczkowski (ps. Luzak), oraz zespół Grabowianie i Borkowiacy. Tematyką wykonanych przez nich utworów muzycznych był przegląd pieśni żołnierskich powstałych na przestrzeni lat. Na scenę zaproszono też Weronikę Falkowską, która reprezentowała Kolno podczas tegorocznego prestiżowego konkursu Miss Polonia. Mieszkanka miasta przeszła do dziesiątki najpiękniejszych kobiet w Polsce. Kolniance gratulacje złożyli: Burmistrz Miasta Kolno, Poseł RP Kazimierz Gwiazdowski i Przewodniczący Rady Miasta Kolno Mariusz Rakowski. Andrzej Duda podziękował reprezentantce naszego miasta bukietem kwiatów. - Gratuluję Weronice bardzo serdecznie, uważam że to ogromny sukces i mam nadzieję, że będzie ambasadorem miasta Kolno. Kandydatka na miss swoją wdzięczność wyraziła wobec dopingujących jej osób. - Chciałabym bardzo podziękować panu burmistrzowi, mojej rodzinie, moim znajomym i mieszkańcom Kolna za tak ogromne wsparcie, które dostałam.

W krótkim przemówieniu Burmistrz Kolna zaznaczał, jak ważne jest sobotnie wydarzenie dla Kolna. - W prawie 600 letniej historii naszego miasta mieliśmy tutaj służby celne, służby graniczne, ale nigdy nie mieliśmy Wojska Polskiego. Jest to dzień dzisiaj historyczny dla naszego miasta bo będziemy mieli armię polską. Myślę, że wpisuje się to naprawdę w modernizację polskiej armii, która jest coraz bardziej nowoczesna i coraz bardziej spełniająca wymogi armii XXI wieku.

Na Placu Wolności zaprezentowano sprzęt wojskowy, jak: czołg K-2, czołg Leopard 2PL, czołg Leopard 2A5, most ML 20 Daglezja, armato haubicę K-9, armato haubicę Krab, Langustę i Rosomaka (KTO WRT). Przygotowano też promocyjne stoiska Wojska Polskiego i stoiska: Komendy Powiatowej Policji w Kolnie, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej oraz OSP w Kolnie i Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kolnie. Chętni kosztowali też żołnierskiej grochówki i pieczonego w żołnierskiej piekarni polowej chleba.

O godzinie 13:00 chętni uczestnicy sobotniego wydarzenia przenieśli się na ul. Kolejową, gdzie oficjalnie Mariusz Błaszczak, szef MON uroczyście otworzył jednostkę Wojska Polskiego w Kolnie.

Kolneński batalion to pokłosie ustawy o Obronie Ojczyzny, która weszła w życie 23 kwietnia 2022 roku. Akt prawny konsoliduje i porządkuje wszystkie przepisy dotyczące Sił Zbrojnych i umożliwia wzmocnienie polskiej armii m.in. poprzez zwiększenie liczby żołnierzy, znaczący wzrost nakładów państwa na obronność oraz modernizację techniczną wojska. W efekcie wejścia w życie zapisów nowej ustawy następuje znacząca rozbudowa zdolności Sił Zbrojnych realizowana poprzez tworzenie nowych jednostek i komponentów Wojska Polskiego.

Formowanie 1. Dywizji Piechoty Legionów, w skład której weszła kolneńska jednostka, zapoczątkowano we wrześniu 2022 r na mocy decyzji Ministra Obrony Narodowej. Ten piąty związek taktyczny ma zwiększyć potencjał odstraszania we wschodniej części Polski. Nowa dywizja swoim zasięgiem obejmie obszar znajdujący się pomiędzy terenem odpowiedzialności 16. i 18. Dywizji. Po sformowaniu wszystkich elementów, w skład organizacyjny 1.DPLeg wejdą brygady ogólnowojskowe oraz jednostki wspierające i zabezpieczające. Będzie to kilkanaście obiektów rozlokowanych w garnizonach na terenie 4 województw: podlaskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego oraz kujawsko-pomorskiego. Łącznie nowo sformowana dywizja ma liczyć ponad 30 tys. żołnierzy i być wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt, jak koreańskie czołgi K2 i amerykańskie Abrams oraz samobieżne armato haubice Krab i K9m.

Minister Błaszczak przypomniał zgromadzonym początki organizacji kolneńskiej jednostki, której utworzenie szef MON zapowiadał pod koniec 2022 r, gdy podpisywał z władzami Kolna umowę na przekazanie terenu pod jednostkę.

- Kiedy kilka miesięcy temu razem z panem burmistrzem Kolna Andrzejem Dudą rozmawialiśmy na temat powstania tej jednostki wielu mówiło nie, to jest niemożliwe. Nie powstanie ta jednostka. Tymczasem dziś otwieramy jednostkę wojskową w Kolnie. Obecne polskie władze są zdeterminowane, żeby budować system bezpieczeństwa naszego kraju, żeby budować silne Wojsko Polskie, bo silne Wojsko Polskie oznacza bezpieczną Polskę – uzasadniał Mariusz Błaszczak. Minister podziękował też Andrzejowi Dudzie, burmistrzowi Kolna za współpracę.

- Nie zawsze tak się dzieje, że władze lokalne współpracują z rządem. Pan burmistrz jest przedstawicielem samorządu, który dba przede wszystkim o Kolno, ale także dba o bezpieczeństwo naszego kraju. Ta współpraca, nasza współpraca z samorządem Kolna, owocuje tym, że Wojsko Polskie jest na wschodzie naszego kraju, ale oczywiście dla samego Kolna to jest bardzo ważny impuls gospodarczy, impuls rozwojowy, impuls ekonomiczny. Stąd też gratuluję mieszkańcom Kolna tego, że mają tak dobrego burmistrza, który potrafi tak patrzeć perspektywicznie jeżeli chodzi o rozwój zarówno swojej ziemi jak i całej Polski.

Szef MON podkreślał to, że rząd konsekwentnie inwestuje w rozbudowę Wojska Polskiego, zarówno liczebną, jak i w nowoczesną broń i sprzęt. „Dzięki temu budujemy właśnie system bezpieczeństwa, odporności Polski na zagrożenia. Zdajemy sobie doskonale sprawę z zagrożeń, które na nas czyhają” - mówił w kontekście obecnej sytuacji na wschodzie Polski dotyczącej wojny na Ukrainie, wojny hybrydowej przy granicy z Białorusią i wykorzystywania przez białoruski reżim migrantów do wywierania presji na polską granicę.

Podczas pobytu w Kolnie minister Mariusz Błaszczak spotkał się z żołnierzami jednostki, nowotworzonego batalionu zmotoryzowanego i tymi, którzy realizują obecnie operację pk. „Bezpieczne Podlasie” i przebywają we wschodniej części Polski. Szef MON uhonorował także żołnierzy służących na granicy oraz wręczył żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej i 18. Pułku Rozpoznawczego znak specjalny „Za Ochronę Granicy Rzeczypospolitej Polskiej” przyznawany osobom, które przyczyniły się do zapewnienia bezpieczeństwa i nienaruszalności granic RP.

Szefem jednostki w Kolnie został mjr Michał Stankiewicz, który z rąk szefa MON odebrał w sobotę rozkaz personalny w tej sprawie. Mariusz Błaszczak przekazał jednostce flagę narodową, która uroczyście została wciągnięta na maszt jako symbol otwarcia nowej jednostki wojskowej.

Do kolneńskiego batalionu trafią żołnierze w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Prace przy budowie jednostki trwały kilka miesięcy. Utwardzono teren, na którym powstały obiekty kontenerowe na potrzeby wojska oraz infrastruktura do pracy żołnierzy na służbie i do odpoczynku.

W uroczystości wzięli udział m.in: Mariusz Błaszczak - Minister Obrony Narodowej, Bohdan Paszkowski - Wojewoda Podlaski, Marek Olbryś - Wicemarszałek Województwa Podlaskiego, Generał Wiesław Kukuła, Generał Norbert Iwanowski, kadra dowódcza Wojska Polskiego i resortu obrony narodowej, parlamentarzyści, Burmistrz Miasta Kolno, lokalni samorządowcy oraz przedstawiciele służb mundurowych, żołnierze i mieszkańcy miasta Kolno.


Opracowanie i zdjęcia: Andrzej Konopka / UM Kolno

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl