Obchody 84. rocznicy napaści ZSRS na Polskę i Światowego Dnia Sybiraka

zdjęcia artykułu 141
2023-09-19 13:02 | Opublikował: Tomasz Sobieski
17 września 1939 roku na wschodnie tereny Polski wkroczyła Armia Czerwona. Zbrodniczy akt nie byłby możliwy bez wcześniejszego porozumienia z Niemcami.

Umowa zawarta w Moskwie 23 sierpnia 1939 roku między ministrami spraw zagranicznych obu państw – Joachimem von Ribbentropem i Wiaczesławem Mołotowem – umożliwiła agresję na nasz kraj najpierw z zachodu, a kilkanaście dni później ze wschodu. Rocznica sowieckiej napaści na Polskę związana jest ściśle ze Światowym Dniem Sybiraka.

17 września to dla Sybiraków i Kresowian data szczególna, która w dramatyczny sposób naznaczyła ich życie. Obok terroru i wszechobecnej propagandy jednym z najgroźniejszych sowieckich narzędzi w walce z polskością stały się masowe deportacje ludności – kobiet, dzieci i mężczyzn.

Pierwszy raz uroczystość poświęcona zesłańcom odbyła się w 2004 roku i została zorganizowana przez Związek Sybiraków. Od 2013 r. ma status święta państwowego. Najważniejsza w tym dniu jest pamięć o tragicznych losach naszej Ojczyzny i ofiarach „nieludzkiej ziemi”.

Haniebne wydarzenia sprzed 84 lat mieszkańcy Kolna uczcili 18 września (poniedziałek) udziałem we mszy świętej w kościele św. Anny odprawionej w intencji Sybiraków przez dziekana kolneńskiego ks. Tomasza Grabowskiego o godz. 8:00. W nabożeństwie, w asyście pocztów sztandarowych kolneńskich szkół, uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych miasta, gminy i powiatu kolneńskiego, zesłańcy Sybiru i ich rodziny, dyrektorzy i nauczyciele placówek oświatowych, uczniowie, harcerze, mieszkańcy miasta oraz powiatu. Burmistrza Miasta Kolno reprezentował sekretarz Mirosław Bajorek.

Zgromadzonym o tragicznych losach wielu Polaków, również na przykładzie swojej rodziny, przypomniał dziekan kolneński ks. Tomasz Grabowski. Kapłan mówił o cierpieniu Sybiraków, które przyszło im znosić, i o ich życiu na wywózce, które naznaczone było śmiercią wielu zesłanych. Dziekan zwracał uwagę, jak ważna jest pamięć tych wydarzeń – szacunek do ofiar represji, ale też przekazanie młodemu pokoleniu losów swojego narodu. Ksiądz podziękował również wszystkim uczestnikom za udział w uroczystościach, a w szczególności obecnym Sybirakom z naszego miasta i powiatu – naocznym świadkom wydarzeń sprzed ponad 84 lat, których pozostało jeszcze w naszym powiecie około 30 oraz za świadectwo, w którym trwają.

 - Sybirakom, którzy są pośród nas i ich rodzinom, dziękuję dzisiaj za ich świadectwo pielęgnowania pamięci w którym trwa. To nie jest takie proste upominać się o pamięć o tamtych wydarzeniach. To jest niezwykle potrzebne po to, byśmy my młodzi poczuli wartość swojego życia - mówił ks. dziekan.

Uczestnicy obchodów po nabożeństwie udali się pod pomnik Sybiraka „Wywiezionym na wschód” usytuowany obok świątyni, by tam złożyć wieńce, zapalić znicze oddając hołd Polakom poległym i pomordowanym w wyniku sowieckiej agresji.

Dalsze poniedziałkowe (18-09) obchody z okazji Światowego Dnia Sybiraka w powiecie kolneńskim odbyły się w restauracji Dwór Rogiński w Kolnie, gdzie miała miejsce uroczystość wręczenia pamiątkowych medali. W uznaniu zasług wniesionych w działalność Związku Sybiraków w 95-tą rocznicę jego powstania Zarząd Związku Sybiraków wyróżnił medalami pamiątkowymi:

  1. Panią Henrykę Bieńkowską
  2. Panią Cecylię Borkowską
  3. Panią Jadwigę Cimochowską
  4. Pana Stefana Foltyńskiego
  5. Panią Stefanię Góralczyk
  6. Panią Halinę Kijanowską
  7. Panią Wandę Kowalewską
  8. Panią Leokadię Kownacką
  9. Panią Janinę Kozłowską
  10. Panią Zenonę Kurkowską
  11. Pana Juliana Lach
  12. Panią Henrykę Niezgodę
  13. Panią Barbarę Ostrowską
  14. Panią Jadwigę Paliwoda
  15. Panią Eugenię Podsiad
  16. Panią Wiktorię Przyborowską
  17. Panią Marię Rybicką
  18. Panią Jadwigę Sekścińską
  19. Panią Janinę Sekścińską
  20. Panią Danielę Śliwecką 
  21. Panią Lucynę Tarnacką
  22. Panią Zofię Truszkowską
  23. Pana Ludwika Wesołowskiego
  24. Panią Irenę Wilińską
  25. Pana Wacława Wiszowatego
  26. Pana Wojciecha Kiełczewskiego
  27. Panią Apolonię Cwalina
  28. Panią Eufemię Zajączkowską

Związek Sybiraków wyróżnił medalami pamiątkowymi również:

Starostę Kolneńskiego – Tadeusza Klamę, Burmistrza Miasta Kolno – Andrzeja Dudę, Wójta Gminy Kolno – Józefa Bogdana Wiśniewskiego, Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Czerwonem – Jacka Bagińskiego oraz Sylwestra Nicewicza.

W imieniu Burmistrza Miasta Kolno, wyróżnienie i medal odebrał Sekretarz Miasta Kolno – Mirosław Bajorek, który podziękował za odznaczenie i pogratulował wszystkim wyróżnionym oraz organizatorom.

Pamiątkowe medale uhonorowanym wręczyła Daniela Śliwecka – Prezes Związku Sybiraków Koła w Kolnie, Jadwiga Sekścińska – Sekretarz Związku Sybiraków oraz Karol Pieloszczyk Wicestarosta Kolneński.

Prezes Daniela Śliwecka podziękowała władzom starostwa za pomoc i zorganizowanie uroczystości oraz objęcie patronatem związku.

- Nasz związek jest ubogi. Jest nas coraz mniej. Kiedyś pamiętam było nas ponad sto osób. Tyle już odeszło – wspomina prezes związku sybiraków. Tych prawdziwych sybiraków została już tylko garstka. Jest dużo wdów. Nie wszyscy dzisiaj przybyli, bo niestety zdrowie już nie pozwala. Czasami nie ma komu dowieźć ich z okolicznych miejscowości. Ale ja ze swojej strony z głębi serca za wszystko dziękuję.

Spotkanie uświetnił koncert solistek z Kolneńskiego Ośrodka Kultury i Sportu: Anny Wróblewskiej, Juli Wierzbickiej, Juli Rydelek i Amelii Szymańskiej.

W spotkaniu wzięli udział m.in.: w imieniu Burmistrza Miasta Kolno Andrzeja Dudy, Sekretarz Miasta – Mirosław Bajorek, Wójt Gminy Kolno – Józef Bogdan Wiśniewski, Sybiracy wraz z rodzinami, Prezes Związku Sybiraków Koło w Kolnie – Daniela  Śliwecka, Dowódca Batalionu Zmotoryzowanego w Kolnie – mjr. Michał Stankiewicz, dyrektorzy jednostek organizacyjnych powiatu kolneńskiego, miasta Kolno oraz Gminy Kolno.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Konopka / UM Kolno

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl