Pierwsza przysięga żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej w kolneńskiej jednostce

zdjęcia artykułu 124
2023-09-25 09:10 | Opublikował: Tomasz Sobieski
W piątek, 22 września o godzinie 11:30, 80 ochotników dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, pochodzących z województwa podlaskiego (około 1/3 to mieszkańcy powiatu kolneńskiego) złożyło przysięgę wojskową na sztandar 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ślubowanie zorganizowano na terenie nowo powstałej kolneńskiej jednostki wojskowej.

W wojskowej uroczystości wziął udział Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, parlamentarzyści z województwa podlaskiego, Bohdan Paszkowski – Wojewoda Podlaski, Andrzej Duda – Burmistrz Miasta Kolno, przedstawiciele lokalnych samorządów, a także generał Norbert Iwanowski – Dowódca I. Dywizji Piechoty Legionów, pułkownik Mieczysław Gurgielewicz – Dowódca I. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, dowódcy, szefowie i komendanci jednostek i instytucji wojskowych oraz służb mundurowych, rodziny i bliscy żołnierzy Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej.

Po złożeniu meldunku przez dowódcę 1. Dywizji Piechoty Legionów, podniesieniu Flagi Państwowej oraz odegraniu hymnu odbyła się przysięga złożona przez elewów dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej w Kolnie. Słowa roty odczytał dowódca brygady płk Mieczysław Gurgielewicz. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Wojskowa z Giżycka pod batutą tamburmajora st. chor. Karola Chomiuka.

Ślubowanie zakończyło szkolenie podstawowe, które rozpoczęło się 28 sierpnia br. Ochotnicy DZSW przechodzą 27-dniowy trening, podczas którego poznają zasady musztry czy podstawy obsługi broni. Ta część kończy się egzaminem. Po realizacji tego etapu ochotnicy mogą zakończyć służbę i zasilić rezerwę bądź podjąć 11 miesięczne szkolenie specjalistyczne w DZSW lub np. w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej połączyć swoją misję z pracą zawodową.

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród Polaków. Przez szeregi tego rodzaju służby od momentu wejścia w życie Ustawy o Obronie Ojczyzny przeszło ponad 42 tys. ochotników.  Odpowiadając na zainteresowanie, szef MON  podjął decyzję o zwiększeniu tegorocznego limitu przyjęć do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej z 25 tys. do 33 tys.

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podczas okolicznościowego przemówienia na ternie Kolneńskiej jednostki wojskowej podziękował nowym żołnierzom za decyzję o przystąpieniu do Wojska Polskiego.

- To jest dowód waszego patriotyzmu, waszego zaangażowania w bezpieczeństwo naszej Ojczyzny. Doskonale zdajemy sobie sprawę z wyzwań jakie przynosi nam życie. U naszej granicy toczy się wojna. Polska od 2 lat jest atakowana w sposób hybrydowy z terytorium Białorusi przy wykorzystaniu migrantów zaproszonych przez reżim Łukaszenki - przez migrantów z Afryki Północnej, z Bliskiego Wschodu oraz z Azji. Jedyną i najskuteczniejszą odpowiedzią na te wyzwania jest wzmacnianie Wojska Polskiego, dlatego konsekwentnie to robimy. Wzmacnianie przez zwiększenie liczebne wojska, wzmacnianie przez wyposażanie wojska w nowoczesną broń – mówił minister M. Błaszczak podczas uroczystej przysięgi w Kolnie.

Przykładem wzmacniania obronności Polski jest m.in. batalion zmotoryzowany w Kolnie. Nowa, budowana od podstaw jednostka zostanie wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt jak: transportery Rosomak, czołgi K2 oraz moździerze samobieżne Rak. Minister Obrony Narodowej wymienił dwa powody, które zdeterminowały powstanie w Kolnie jednostki wojskowej.

- Po pierwsze dlatego, że każdy skrawek polskiej ziemi jest broniony przez żołnierzy Wojska Polskiego. Po drugie, dlatego, że było tak dużo chętnych do przystąpienia do polskiego wojska. Tu dziękuję szczególnie panu burmistrzowi za otwartość, za współpracę z Wojskiem Polskim, która zaowocowała tym, że mamy lokalizację tu w Kolnie i mamy bazę wojskową tu w Kolnie. Cieszę się, że dziś złożyli przysięgę żołnierze, którzy pochodzą z Kolna - z ziemi łomżyńskiej, z województwa podlaskiego, bo to jest właśnie dowód tego, że są gotowi bronić naszej Ojczyzny. Dziękuję Państwu za wsparcie, którego udzielacie im na co dzień. To jest niezwykle ważne, żeby mieli poczucie tego, że ich najbliżsi ich wspierają. Dziękuję rodzicom żołnierzy za wychowanie w duchu patriotyzmu. Dziękuję najbliższym za to, że wspierają naszych żołnierzy – mówił Błaszczak.

- Jestem dumny z tego, że ci młodzi ludzie, którzy przystąpili do wojska, podjęli właśnie taką decyzję. Są to ludzie, którzy są polskimi patriotami. Proszę Państwa, oni w większości będą żołnierzami zawodowymi. Część z nich pewnie wybierze łączenie aktywności zawodowej ze służbą wojskową. I temu służą Wojska Obrony Terytorialnej. Bardzo cieszę się z tego, że jest taka dobra współpraca między WOT i wojskami operacyjnymi. Bardzo się cieszę i dziękuję za to, że instruktorzy z WOT szkolili właśnie młodych żołnierzy z dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. To jest dowód jedności, to jest dowód sprawności i takiego zaangażowania w budowaniu właśnie kompetencji obronnych Rzeczypospolitej Polskiej. A jak ważna jest służba żołnierzy Wojska Polskiego pokazały nam zdarzenia sprzed lat, sprzed miesięcy, bo z jednej strony to wzmocnienie Straży Granicznej na granicy z Białorusią przez żołnierzy Wojska Polskiego, z drugiej strony pomoc kiedy szalała epidemia, w szpitalach, w ośrodkach zdrowia – podkreślał minister.

Szef MON w swoim wystąpieniu nawiązał również do rozbudowy Wojska Polskiego na terenie całego kraju i trwającego właśnie procesu modernizacji. Złożył też konkretne deklaracje.

- Zapewniam Państwa, że PiS jest i będzie konsekwentne jeżeli chodzi o wzmacnianie Wojska Polskiego i, że gwarantujemy to, że każdy skrawek polskiej ziemi będzie broniony przez Wojsko Polskie – mówił Błaszczak.

Podczas kolneńskiej uroczystości szef MON wręczył żołnierzom wyróżnienia za uzyskanie bardzo dobrych wyników w czasie szkolenia podstawowego. Żołnierzom podczas ich wręczania towarzyszyli rodzice i najbliżsi. Kapelani wojskowi udzieli też błogosławieństwa wszystkim, którzy złożyli ślubowanie.

Na zakończenie przysięgi odbyła się defilada wojskowa i spotkanie elewów z rodzinami i bliskimi. Chwile te przepełnione były radością i łzami wzruszenia.

Opracowanie i zdjęcia: Andrzej Konopka / UM Kolno

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl