W Kolnie odbyła się konferencja „Bezpieczny Wschód”

zdjęcia artykułu 12
2023-09-26 13:40 | Opublikował: Tomasz Sobieski
22 września 2023 r., Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak otworzył, zorganizowaną w Kolneńskim Ośrodku Kultury i Sportu, konferencję „Bezpieczny Wschód”.

Spotkanie odbyło się z udziałem przedstawicieli samorządów lokalnych województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, m. in. Burmistrza Miasta Kolno – Andrzeja Dudy, Wicestarosty Olecka – Marka Dobrzynia i Burmistrza Czarnej Białostockiej – Jacka Chorulskiego. Tematem debaty było bezpieczeństwo regionu i nowo tworzone jednostki wojskowe.

W konferencji wzięli też udział generałowie, dowódcy wojska polskiego, żołnierze i oficerowie oraz uczniowie klas mundurowych.

Rozpoczynając swoje wystąpienie szef MON zwrócił uwagę na podejście obecnego rządu do spraw związanych z bezpieczeństwem Polski i obroną polskich granic. 

- Naszym celem jest stworzenie tak silnego Wojska Polskiego, żeby agresor nie przekroczył granic Rzeczypospolitej Polskiej, żeby nie powtórzyły się tragiczne zdarzenia, jakie miały miejsce w historii Kolna, ale i historii też wielu innych miast, historii ziem wschodniej części naszego kraju, naszej Ojczyzny – mówił minister Mariusz Błaszczak otwierając w Kolnie konferencję „Bezpieczny Wschód”.

- W odróżnieniu od tych, którzy Polską rządzili do 2015 r., którzy zdecydowali, że Polska będzie broniona na rzece Wiśle, rząd Prawa i Sprawiedliwości zmienił te plany. Polska jest broniona na granicach. Każdy skrawek polskiego terytorium jest broniony przez żołnierzy Wojska Polskiego. Dokument, który ujawniłem, za co jestem tak krytykowany przez polityków opozycji, był i jest dzisiaj dokumentem historycznym. Natomiast jest on wielkim świadectwem podejścia ówczesnych władz do bezpieczeństwa w naszej Ojczyźnie – zaznaczał szef MON. 

Minister M. Błaszczak zwrócił także uwagę na duże zainteresowanie Polaków służbą w Wojsku Polskim. 

- Bardzo się cieszę z dużego zainteresowania służbą w Wojsku Polskim. W dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej mamy już ponad 42 000 żołnierzy, a przecież dobrowolna zasadnicza służba wojskowa funkcjonuje od 18 miesięcy. Większość tych żołnierzy jest już żołnierzami zawodowymi Wojska Polskiego. Część spośród nich jest żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej, łączą aktywność zawodową ze służbą wojskową. Służba wojskowa jest bardzo ważna dla lokalnych społeczności. Dzisiaj bezpośrednio po przysiędze miałem sposobność porozmawiania z przedstawicielami władz samorządowych, tu z województwa podlaskiego i województwa warmiński-mazurskiego. Zgodni byliśmy co do tego, że jest to impuls też rozwojowy dla lokalnej społeczności – podkreślał szef MON.

Mówiąc o budowaniu całego systemu bezpieczeństwa w regionie, szef MON zwrócił uwagę na potrzebę współpracy lokalnych społeczności i przedstawicieli lokalnych władz z Wojskiem Polskim. 

- Chciałbym przedstawicielom samorządów lokalnych serdecznie podziękować za dotychczasową współpracę. Razem osiągnęliśmy wiele i razem możemy osiągnąć jeszcze więcej. Mógłbym wymienić całą listę współpracy Wojska Polskiego z przedstawicielami samorządów lokalnych, to jest właśnie dobre dla naszego społeczeństwa, dla bezpieczeństwa naszej Ojczyzny, ale to jest też bardzo dobre dla społeczności lokalnej, to są same korzyści. Nie widzę tu żadnych zagrożeń, wyłącznie korzyści rozwojowe dla Polski lokalnej, korzyści dla bezpieczeństwa naszej Ojczyzny – dodał szef MON. 

O dobrej współpracy samorządu z wojskiem mówił również podczas swojego wystąpienia Burmistrz Kolna  Andrzej Duda.

- Takim Dobrym przykładem współpracy z wojskiem jest bez wątpienia, budowa jednostki w Kolnie. To doskonały przykład współpracy pomiędzy rządem i samorządem, aby przekazać ziemię na rzecz budowy tej jednostki wojskowej. Więcej jednostek, to większe bezpieczeństwo dla mieszkańców, ale też bez wątpienia impuls dla lokalnej gospodarki. Kolno jest starym miastem, bo za dwa lata będziemy obchodzić 600-lecie praw miejskich. I przez ten okres mieliśmy tu służby celne, mieliśmy służby graniczne, odprawy celne, urzędy celne, ale nigdy nie stacjonowało tu wojsko. I zawsze byliśmy łatwym łupem w okresie działań wojennych. Dlatego ta jednostka wojskowa w Kolnie daje nam poczucie bezpieczeństwa. Na pewno przyczynia się też do rozwoju. Ta jednostka wpisuje się również w rozbudowę naszego miasta, które w ostatnich latach dosyć intensywnie się rozwija. Bo, mimo że nie jesteśmy wielkim miastem powiatowym, bo liczymy niespełna 11 tys. Ludzi ale z okoliczną obwarzankową gminą tworzymy taką malutką wspólnotę blisko 22 tys. Oczywiście mamy swoje problemy ale próbujemy nadrabiać zapóźnienia. Przez wielu byliśmy traktowani jak Polska B, a czasami nawet może jako Polska C. Dzisiaj myślę nie mamy się czego wstydzić, nadrobiliśmy ten czas w ostatnich latach. Miasto Kolno było jednym z liderów w Polsce jeżeli chodzi o pozyskiwanie środków unijnych zewnętrznych. Dumni jesteśmy też z tego, że nasze miasto się rozwija. Jesteśmy dumni z tego, że mamy wojsko polskie - podkreślał burmistrz Kolna Andrzej Duda.

Jest już wyraźnie zauważalna obecność wojska w mieście uważa włodarz.

- Rozmawiam z przedsiębiorcami kolneńskimi, bo mam z nimi bardzo dobry kontakt i już jest zauważalna poprawa ich sytuacji. Szczególnie w działalności usługowej, tak chodzi o gastronomię, zakłady fryzjerskie a nawet zakłady kosmetyczne, bo mamy tutaj sporo kobiet, które służą w jednostkach woskowych – mówił Andrzej Duda, burmistrz Kolna.

- Myślę że ta jednostka przyczyni się również do poprawy demografii. Bo nasze miasta wyludniały się. Podlasie jest regionem, który jest obszarem bardzo słabo zaludnionym. Liczba mieszkańców na hektar kwadratowy to około 60 osób. Więc musimy działać, musimy coś robić, żeby nasze województwo, nasze miasta, nie wyludniały się, żeby zatrzymać ten proces. Cieszymy się, że wiele osób skorzysta z szansy którą daje nam wojsko i jednostki wojskowe w naszych miastach. I z tego się cieszymy, bo mamy wpływy do budżetu jeżeli chodzi o podatki lokalne. Bo jednostki płacą podatki tak jak wszyscy. To też nas bardzo cieszy. Liczymy na to, że ta jednostka w szybkim tempie rozwinie się, że tutaj będziemy mogli mieć obiekty wojskowe i normalną,  taką z prawdziwego zdarzenia, jednostkę.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z polityki jaką prowadzi rząd Prawo i Sprawiedliwość – mówi Andrzej Duda. Bo polityka zrównoważonego rozwoju pozwala na to, żeby zmieniać nasze miasta, żeby inwestować w infrastrukturę, żeby budować warunki dla przedsiębiorców, którzy będą mogli tworzyć w zakładzie nowe miejsca pracy.

Na zakończenie burmistrz podziękował ministrowi za decyzję, żeby w Kolnie mogło po raz pierwszy w historii pojawić się wojsko. – Myślę, że prestiż miasta też nam rośnie, a zdecydowana większość mieszkańców jest zadowolona z tego, że jednostka powstaje – przekonuje burmistrz Kolna.

Opracowanie i zdjęcia: Andrzej Konopka  / UM Kolno

Źródło: MON

 

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl