Władze i mieszkańcy Kolna oddają hołd Wielkiemu Polakowi

zdjęcia artykułu 15
2024-04-02 12:34 | Opublikował: Tomasz Sobieski
Święty Jan Paweł II pozostaje nadal żywy w sercach Polaków, w tym także mieszkańców Kolna. Dziś przypada 19. rocznica jego śmierci.

Dziedzictwo Ojca Świętego nadal inspiruje miliony ludzi na całym świecie. Papież odwiedził nasz region podczas IV pielgrzymki do Polski w 1991 roku, kiedy to złożył wizytę w Łomży.

2 kwietnia, w rocznicę śmierci Ojca Świętego, odbyła się uroczysta msza święta w kościele św. Anny w Kolnie o godzinie 7:00, celebrowana przez dziekana kolneńskiego, ks. Tomasza Grabowskiego. We mszy uczestniczyli także radni miasta, pracownicy urzędu oraz mieszkańcy Kolna.

Po nabożeństwie Burmistrz Miasta Kolno, Andrzej Duda, Przewodniczący Rady Miasta, Mariusz Rakowski oraz dziekan Kolneński, Tomasz Grabowski, złożyli kwiaty i zapalili znicze pamięci przed pomnikiem Wielkiego Polaka, honorowego obywatela miasta Kolno.

Monument papieża znajduje się na placu przy kościele św. Anny. Parafianie wielokrotnie powierzają przed nim swoje intencje i proszą o wstawiennictwo za potrzebne łaski. Każdego roku w Polsce odbywają się uroczystości upamiętniające śmierć Karola Wojtyły, zarówno w większym, jak i mniejszym wymiarze.

2 kwietnia 2005 roku, o godzinie 21:37, na Placu Świętego Piotra w Rzymie, tłum wiernych towarzyszył Ojcu Świętemu w chwili jego śmierci. Miliony ludzi śledziły również relacje mediów z Watykanu. Kiedy kardynał Leonardo Sandri ogłosił odejście papieża do domu Ojca, cały świat pogrążył się w żałobie. Jan Paweł II zmarł w wigilię święta Bożego Miłosierdzia i został pochowany w Grotach Watykańskich pod Bazyliką św. Piotra. Miesiąc po jego śmierci rozpoczął się proces beatyfikacyjny. 1 maja 2011 roku Benedykt XVI ogłosił swojego poprzednika błogosławionym, a trumna z ciałem polskiego Papieża została przeniesiona do kaplicy św. Sebastiana w Bazylice św. Piotra. Na datę liturgicznego wspomnienia błogosławionego Jana Pawła II wybrano dzień 22 października, rocznicę inauguracji pontyfikatu. 27 kwietnia 2014 roku papież Franciszek ogłosił Jana Pawła II świętym Kościoła katolickiego.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Konopka

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl