Rozpoczął się nowy rok szkolny 2019/2020

zdjęcia artykułu 71
2019-09-03 08:26 | Opublikował: Tomasz Sobieski
Zakończyły się wyjątkowo długie wakacje. 2 września polscy uczniowie powrócili do szkolnych ław. Wraz z nowym rokiem szkolnym weszły też zmiany w systemie oświaty. Po 20 latach zaprzestano nauczania na poziomie gimnazjalnym. Szkoły średnie muszą zmierzyć się z przyjęciem dwóch roczników jednocześnie. Do liceów, techników i szkół zawodowych rekrutowali się zarówno absolwenci gimnazjum, jak również szkół podstawowych. Od września rozpocznie się także wdrażanie nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego do szkół ponadpodstawowych, jak i nowych podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego.

W roku szkolnym 2019/2020 naukę w placówkach oświatowych zarządzanych przez miasto Kolno rozpocznie 1193 uczniów, w tym w  Szkole Podstawowej nr 1 – 494 uczniów (68 - 5-latków, 39 - 6-latków, 387 uczniów w kl. I-VIII) – 23 oddziały, w Szkole Podstawowej nr 2 – 550 uczniów (47 - 5-latków, 56 - 6-latków, 447 uczniów w kl. I-VIII) – 26 oddziałów. Do miejskiego przedszkola uczęszczać będzie 149 dzieci w wieku 3 i 4 lat (6 oddziałów).

W uroczystych apelach zorganizowanych w szkolnych murach uczestniczył Burmistrz Miasta Kolno Andrzej Duda. Akademia w „Jedynce” rozpoczęła się o godzinie 9:00, a w SP2 o 9:30. Po wystąpieniach dyrektorów szkół głos zabrał burmistrz Andrzej Duda. Burmistrz nawiązał do nowych wyzwań, z którymi od września musi zmierzyć się samorząd oraz nauczyciele.

- Spotykamy się w nowej rzeczywistości. Mam nadzieję, że doświadczenia, które wynieśliście zarówno ze szkół podstawowych, ale także z gimnazjum przysłużą się do budowania naprawdę dobrej atmosfery i wychowania w sposób bardzo dobry naszych dzieci. Wiem, że nie było łatwo tworzyć planów zajęć i arkuszy organizacyjnych. Wszystko to jest istotne, ale mam nadzieję, że jesteście tego świadomi, że najważniejsze w tym wszystkim są nasze dzieci i nasza młodzież i to dla nich musimy podejmować działania, aby one potem budowały nasz samorząd i nasz kraj.

Andrzej Duda wszystkim uczniom życzył jak najwięcej sukcesów w nauce. Duszpasterskie słowo w obu szkołach wygłosił Dziekan Kolneński ks. Stanisław Uradziński.

Podczas inauguracji nowego roku szkolnego 17 uczniów szkół podstawowych otrzymało stypendia Burmistrza Miasta Kolno za wybitne osiągnięcia w nauce i sporcie w roku szkolnym 2018/2019.

Ich rolą jest motywowanie uczniów do osiągania jak najwyższych wyników w nauce i rywalizacji sportowej. Tegoroczni stypendyści osiągnęli duże sukcesy w zawodach sportowych, przeglądach, konkursach i festiwalach o zasięgu wojewódzkim i ogólnopolskim w nauce, kulturze i sztuce oraz w piłce nożnej, tenisie stołowym, biegach i pływaniu.

Każdy z wyróżnionych uczniów otrzyma stypendium w wysokości od 100 zł do 150 zł miesięcznie na okres roku szkolnego 2019/2020. Jest to wyraz uznania dla ich zdolności i pracowitości. Władze miasta Kolno złożyły serdecznie gratulacje stypendystom, rodzicom oraz nauczycielom za trud włożony w naukę i wychowanie tak uzdolnionej młodzieży.

Lista stypendystów Burmistrza Miasta Kolno

Szkoła podstawowa nr 1:

 1. Maciej Bagiński
 2. Dominik Jarzyło
 3. Dominika Biedka
 4. Nadia Podeszwik
 5. Julia Rydelek
 6. Michał Górecki
 7. Filip Pilch                                                                

Szkoła Podstawowa nr 2:

 1. Aleks Prusinowski
 2. Mateusz Bągart
 3. Amelia Szymańska
 4. Dawid Kowalewski
 5. Tobiasz Kowalewski
 6. Sebastian Banach
 7. Dorian Faltyn
 8. Oliwier Zadroga
 9. Wiktor Zadroga
 10. Tomasz Filipkowski                                                

Tekst i zdjęcia: Andrzej Konopka

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl