97. rocznica Bitwy Warszawskiej

zdjęcia artykułu 143
2017-08-15 09:47 | Opublikował: Juliusz Jakimowicz
15 sierpnia w całym kraju obchodzone jest państwowe święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, czyli Święto Wojska Polskiego. Swoją tradycją sięga ono do Święta Żołnierza ustanowionego w 1923 roku na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 r.

Data upamiętniająca wydarzenie zwane „Cudem nad Wisłą” - najważniejszy zwrot wojny polsko – bolszewickiej na trwałe wpisała się w historię naszego narodu. Bitwa Warszawska uważana jest bowiem za jedną z trzech najważniejszych bitew XX wieku w dziejach świata i zarazem jedną z osiemnastu decydujących w całej historii ludzkości.

15 sierpnia na pamiątkę 97. rocznicy Bitwy Warszawskiej kolneńskie uroczystości rozpoczęto o godzinie 10:45 przy kościele św. Anny wciągnięciem Flagi Państwowej na maszt i odśpiewaniem Hymnu Państwowego. O godzinie 11:00 w świątyni, pod przewodnictwem Dziekana Kolneńskiego ks. Stanisława Uradzińskiego, odprawiona została msza święta za Ojczyznę. Ojciec Dominikanin Andrzej Potocki, wykładowca socjologii na Uniwersytecie Warszawskim – wygłaszając homilię nawiązał do trzech perspektyw: historycznej, militarnej i liturgicznej sierpniowego święta. - Wydarzenia sprzed 97. lat niezwykle się splatają. To w takich doświadczeniach należy wciąż szukać i znajdować źródła narodowej tożsamości – mówił o. Andrzej. Kaznodzieja podkreślał też jak ważną rolę w społeczeństwie odgrywa wojsko, które jest ostoją ładu narodowego, honoru, uczciwości, poświęcenia i lojalności wobec Ojczyzny. - Ta służba jest wymagająca – podkreślał o. Andrzej. Przypomniał również zgromadzonym o szczególnej opiece Matki Bożej nad polskim narodem. Liturgiczne święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny znamiennie wiąże się z punktem zwrotnym prowadzonych przez Polaków walk w obronie swojego kraju i wiary przed nawałą bolszewicką. – Świętowanie dnia Wojska Polskiego w klimacie dziękczynienia Maryi znajduje najpiękniejsze duchowe napełnienie, bo to z Nią naród i żołnierz związał swoje losy i swoją duchowość – usłyszeli wierni.

Po nabożeństwie - w uroczystym przemarszu w asyście pocztów sztandarowych, przedstawicieli Związku Oficerów Rezerwy im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Związku Piłsudczyków RP TPJP odział w Kolnie, ułanów ze Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. Podlaskiej Brygady Kawalerii i 10. Pułku Ułanów Litewskich z Grabowa, przedstawicieli Narodowych Sił Zbrojnych - udano się na stary cmentarz. Wcześniej uczestnicy przemarszu i poczty sztandarowe zatrzymały się pod pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej oraz na Placu Solidarności, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze.

Uroczystości na cmentarzu prowadził prezes Związku Oficerów Rezerwy im. Marszałka Józefa Piłsudskiego Ireneusz Mieczkowski. Do zgromadzonych okolicznościowe przemówienie wygłosił Burmistrz Kolna Andrzej Duda. - W ten szczególny dzień chylimy czoła nad bohaterstwem polskiego żołnierza i geniuszem strategicznym Marszałka Józefa Piłsudskiego. Walka z nawałą bolszewicką nie ominęła również naszych terenów. Jak co roku oddajemy należny hołd bolszewickim ofiarom masakry pod Lemanem. Ziemia Kolneńska była areną wielu zmagań militarnych podczas minionych wojen i powstań narodowych – przypominał burmistrz. - Wysiłek zbrojny naszych rodaków stanowi nieodłączną cześć naszej historii. Rocznica Bitwy Warszawskiej kieruje dziś uwagę na to, co w życiu państw i narodów jest najważniejsze: umiłowanie wolności, honoru i wierności w służbie ojczyzny – podkreślił Andrzej Duda. Burmistrz podziękował też wszystkim, którzy kultywują bohaterskie tradycje oręża polskiego i mieszkańcom miasta za pamięć o swoich przodkach.

Hołdem dla wszystkich poległych o wolność i niepodległość Polski było złożenie wieńców, wiązanek i zapalenie zniczy pod pomnikiem poległych pod Lemanem w 1920 r. i na grobie Nieznanego Żołnierza. Kwiaty kolejno składali: Burmistrz Kolna Andrzej Duda, Starosta Powiatu Kolneńskiego Stanisław Wiszowaty, delegacje Państwowej Straży Pożarnej i Powiatowej Komendy Policji w Kolnie, Wójt Gminy Kolno Józef Wiśniewski, prezes Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. Podlaskiej Brygady Kawalerii w Kolnie Andrzej Szymański, przedstawiciele z Ochotniczego Hufca Pracy w Kolnie, przewodniczący oddziału NSZZ „Solidarność” w Kolnie Andrzej Charubin, przedstawiciele 10. Pułku Ułanów Litewskich z Grabowa i przedstawiciele Narodowych Sił Zbrojnych w Kolnie.

Na starym cmentarzu wręczono również odznaczenia państwowe. Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda przyznał Brązowe Krzyże Zasługi Janowi Prusinowskiemu i Jarosławowi Skrodzkiemu. Odznaczenia w obecności Burmistrza Miasta Kolno Andrzeja Dudy i Starosty Powiatu Kolneńskiego Stanisława Wiszowatego wręczył Dziekan Kolneński ks. Stanisław Uradziński.

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości na uczestników wtorkowego święta czekała wojskowa grochówka serwowana prosto z kotła na placu przyległym do plebanii kościoła św. Anny.

Organizatorem kolneńskich uroczystości 97. Rocznicy Bitwy Warszawskiej był Związek Oficerów Rezerwy im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Andrzej Konopka

                                                                                                           

logo
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdz na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl