Plany na dalszą modernizację DK63

zdjęcia artykułu 21
2021-02-23 14:03 | Opublikował: Tomasz Sobieski

22 lutego w Wincencie koło Kolna zorganizowano konferencję prasową dotyczącą drogi krajowej nr 63 na odcinku Kolno-Pisz.

W spotkaniu uczestniczyli: europoseł Krzysztof Jurgiel, Poseł na Sejm RP Kazimierz Gwiazdowski, Poseł na Sejm RP Jerzy Małecki, były marszałek województwa warmińsko-mazurskiego i podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Jerzy Szmit, wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś oraz samorządowcy powiatu kolneńskiego i piskiego, m.in. Starosta Kolneński Tadeusz Klama, Burmistrz Miasta Kolno Andrzej Duda, Wójt Gminy Kolno Józef Bogdan Wiśniewski i Wójt Gminy Mały Płock Józef Dymerski. W wydarzeniu z ramienia Powiatu Piskiego uczestniczył przedstawiciel Zarządu Powiatu w Piszu dr Waldemar Brenda.

Wspólnym celem przedstawicieli władz państwowych i samorządowych jest poprawa bezpieczeństwa i stworzenie dodatkowych pasów ruchu na 30 kilometrowym odcinku drogi przebiegającej w granicach terytorialnych województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego od węzła „Kolno” (w ciągu drogi krajowej ekspresowej S61 Via Baltica) do miasta Pisz.

Pierwszym krokiem podjętych starań było podpisanie w dniu wczorajszym, w imieniu mieszkańców powiatu kolneńskiego i piskiego, listu intencyjnego skierowanego do Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka.

„Stale zwiększający się ruch pojazdów na przedmiotowym odcinku drogi krajowej nr 63 skutkuje zmniejszeniem bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Chcielibyśmy również zwrócić uwagę na fakt, że droga krajowa nr 61 jest głównym ciągiem komunikacyjnym dla turystów jadących na Mazury. Większość z nich zjeżdża na drogę krajową nr 63 w kierunku Pisza. W Piszu następuje rozdział ruchu na Białą Piską, Orzysz i Giżycko oraz na Ruciane Nida i Mrągowo” - czytamy w petycji.  

 - Dzisiejsza deklaracja będzie bardzo ważnym krokiem i bardzo ważnym głosem nas mieszkańców Polski północno–wschodniej aby objąć ten odcinek modernizacją, bo on jest niezmiernie istotny. Nie tylko z powodów historycznych i geograficznych czy komunikacyjnych, ale też z powodu wielkiego potencjału jaki jest budowany przy rozwiązywaniu problemów komunikacyjnych – mówił podczas konferencji Jerzy Szmit przywołując przykład miasta Kolno, gdzie po zmodernizowaniu głównej arterii wzrosła atrakcyjność inwestycyjna miejscowości.

Wnioskowany odcinek jest najbardziej obciążony ruchem pojazdów szczególnie w okresie letnim. - Od długiego weekendu majowego do końca września tylko w ciągu doby przejeżdża tędy ponad 15 tysięcy aut. Łączy się tutaj Via Baltica z trasami Mazurskimi, dopiero w Piszu mamy swobodny rozjazd – uzasadniał włodarz Kolna Andrzej Duda.

Modernizację DK63 popierają też władze wojewódzkie. - Tam, gdzie są dobre projekty infrastrukturalne naszych samorządów województwo podlaskie chce uczestniczyć w tych projektach i stąd wola zarządu województwa podlaskiego, ale myślę i całego sejmiku województwa jest taka, żeby pomóc samorządowi kolneńskiemu i samorządowi z województwa warmińsko-mazurskiego, żeby ten szlak drogowy był drogą bezpieczną – deklarował Marek Olbryś.

Analiza wypadków również potwierdza potrzebę przebudowy tej drogi. Z roku na rok dochodzi do coraz większej ilości zdarzeń drogowych i tylko w latach 2019-2020 było ich 45. Konieczna jest więc poprawa bezpieczeństwa ruchu kołowego ale też pieszych i rowerzystów. Odpowiedzią na lokalne potrzeby jest rządowy mechanizm wsparcia dla jednostek samorządu terytorialnego przekonywał zgromadzonych poseł Kazimierz Gwiazdowski - Dobrze, że powstał Fundusz Dróg Samorządowych, dzięki któremu województwa będą mogły składać wnioski m. in. o budowę obwodnic. Pamiętajmy, że w planach całej modernizacji jest również budowa obwodnicy Kolna. Chcemy, by budowa drogi krajowej 63 znalazła się w krajowym programie budowy dróg. Liczymy na pozytywną decyzję. Liczymy na to, że ta droga w najbliższym czasie zostanie przebudowana w systemie 2+1. Ułatwi ona dojazd dla wszystkich warszawiaków i połączy nasze dwa województwa. To jest wspólne przedsięwzięcie parlamentarzystów województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Chcemy, żeby ta wspólna inwestycja powstała – dodał na zakończenie konferencji prasowej poseł Gwiazdowski.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Konopka     

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl