W Kolnie odbyła się konferencja prasowa z udziałem Andrzeja Adamczyka, Ministra Infrastruktury

zdjęcia artykułu 12
2021-07-15 14:36 | Opublikował: Tomasz Sobieski
W Kolnie 14 lipca odbyła się konferencja prasowa z udziałem Andrzeja Adamczyka, Ministra Infrastruktury. Spotkanie dotyczyło Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

W konferencji prasowej udział wzięli, m. in.: Poseł RP Kazimierz Gwiazdowski, Andrzej Duda, Burmistrz Miasta Kolno, Józef Wiśniewski, Wójt Gminy Kolno i Wojciech Borzuchowski, Dyrektor Podlaskiego Oddziału GDDKiA.

Wizytę zorganizowano na placu budowy drogi Św. Floriana i ul. Sadowej, która jest remontowana przy współudziale środków z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Całkowita wartość inwestycji 937 536,89 zł, w tym dofinansowanie ze środków Krajowego Funduszu Rozwoju Dróg Lokalnych 558 337,13 zł. Spotkanie w Kolnie było też okazją do zaprezentowania Ministrowi, jak rządowy Fundusz Dróg Samorządowych zmienia stan dróg w mieście w powiecie i gminie, ale również okazją do rozmów o rozwoju infrastruktury drogowej w przyszłości.

- Chcemy pokazać Panu Ministrowi to, co wykonujemy z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg Lokalnych. Kilka godzin wcześniej Pan Minister otwierał kolejny odcinek drogi ekspresowej S61 Via Baltica Śniadowo – Łomża, ale w takich małych miastach powiatowych jak Kolno, w takich gminach jak gmina Kolno też wykorzystujemy ten fundusz, też inwestujemy i cieszymy się z tego ogromnie, bo bez tego dofinansowania zakres prac by był niewielki. – mówił podczas konferencji burmistrz Kolna, Andrzej Duda podkreślając znaczenie Programu.

- Gdybyście Państwo zobaczyli mapę dróg lokalnych w mieście Kolno, ona rozwija się bardzo szybko, a rozwija się dzięki Rządowemu Funduszowi Rozwoju Dróg. Tego typu drogi czekały kilkanaście lat na to, żeby były wykonane i myślę, że zarówno samorząd jak i mieszkańcy z tych dróg będą się ogromnie cieszyć, jeżeli ten fundusz dalej będzie i będziemy mogli pozyskiwać środki na rozwój naszych dróg lokalnych, bo tak naprawdę tych środków, poza tym funduszem, praktycznie już nie ma. – podsumował Andrzej Duda.

Poseł Kazimierz Gwiazdowski podziękował miistrowi za wsparcie i wizyty w naszym regionie oraz przypomniał rządowe programy i możliwości z jakich można skorzystać i złożyć wnioski. Chwalił też rząd Prawa i Sprawiedliwości, za zrównoważony rozwój kraju i to, że dzięki temu zaczęła się rozwijać Polska wschodnia.

- Szanowni Państwo to bardzo dobrze, że rząd Prawa i Sprawiedliwości realizuje inwestycje nie tylko w tych dużych miastach, nie tylko buduje drogi ekspresowe, drogi krajowe, ale również drogi polskie powiatowe i gminne. Bardzo cieszymy się, że Pan Minister znalazł czas i że może odwiedzić właśnie realizacje dróg gminnych i powiatowych. Dziś jesteśmy w powiecie kolneńskim, ale Pan Minister był też w powiecie łomżyńskim i też interesuje się losem tych mniejszych ojczyzn. Bo myślę, że tutaj ważne są też drogi gminne i powiatowe. Nasz rząd dokłada wszelkich starań, żeby te drogi realizować. Dlatego utworzyliśmy Fundusz Rozwoju Dróg Lokalnych. To jest 36 miliardów na 10 lat. Powiem Państwu również, że w tej chwili mamy też w ramach Polskiego Ładu tak zwane inwestycje strategiczne. I tam są również przewidziane środki na budowę dróg gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Wiadomo, że samorządy mogą składać wnioski do końca lipca i myślę, że wiele będzie projektów dotyczących dróg powiatowych, gminnych i wojewódzkich, że w ciągu dwóch, trzech lat, drogi gminne, powiatowe i wojewódzkie ulegną dużej poprawie. Także ja dziękuję przede wszystkim dla rządu Prawa i Sprawiedliwości, że mamy zrównoważony rozwój kraju i ta Polska wschodnia też zaczęła się rozwijać. Panie Ministrze, podziękowania dla Pana za to, że Pan troszczy się o nasze tereny i że Pan jest tutaj często, przyjeżdża do naszego województwa i widać to, że nasze gminy, nasze wioski gminne, powiatowe się rozwijają – zaznaczał poseł Kazimierz Gwiazdowski.

Na konferencji głos zabrał również Wójt Gminy Kolno Józef Wiśniewski, który także docenił rządowy fundusz oraz podziękował za wsparcie jakie w ostatnich dwóch latach pozyskała Gmina Kolno na rozbudowę dróg.

- To, co dzieje się w tej chwili w powiecie kolneńskim, w mieście Kolno i w gminie Kolno, jeśli chodzi o budowę infrastruktury drogowej, to można określić tylko jednym zdaniem - przekraczamy wszelkie rekordy. Ponieważ, na przykładzie gminy Kolno, jeżeli my od dwóch i pół roku budujemy 11 kilometrów dróg, gdzie wcześniej nie mogliśmy się dobić, jeśli chodzi o proponowane programy - schetynówki czy inne i nawet jednego kilometra nie wybudowaliśmy. Teraz korzystamy i nasza infrastruktura jest po prostu rozwijana. Nadrabiamy te wszystkie zaległości. Cieszę się, że istnieje Rządowy Program Rozwoju Dróg Lokalnych. Daje on nam możliwości docierania do naszych mieszkańców. Nasze inwestycje może nie są duże, bo to są czasami odcinki pół kilometra, czterysta metrów, ale niezwykle ważne, ponieważ są w samych centrach miejscowości, gdzie nasi mieszkańcy do tej pory jeździli po drogach żwirowych, bądź też brukowych. Wobec czego, jest to niezmiernie ważne i ten wymiar jest bardzo istotny. Ja też w imieniu mieszkańców gminy Kolno chcę bardzo podziękować za te programy, w których my uczestniczymy i poprawiamy tę infrastrukturę, która służy naszym mieszkańcom. Panie Ministrze, na pana ręce składam podziękowania, że jest szansa aplikowania, a my dzięki pozyskanym środkom i wkładom własnym możemy naprawdę polepszać życie naszych mieszkańców. I za to bardzo dziękuję.

Andrzej Adamczyk odwiedzając Kolno, oglądał postęp prac nad inwestycjami powstającymi w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg

- Bardzo intensywne prace trwają w kraju, bo rząd Prawa i Sprawiedliwości, którego zaszczyt mam być ministrem, bo Pan Premier Mateusz Morawiecki, Pan Premier Kaczyński stale powtarzają, że Polska jest jedna i Polska wszędzie zasługuje na wsparcie takich inicjatyw, które oczekiwane są przez pokolenia. Odważę się to powiedzieć, bo przecież mamy przykłady planowanych inwestycji drogowych miejskich i gminnych, oczekiwanych przez kilkadziesiąt lat, a dopiero teraz one się realizują. Tak jak mówili tutaj panowie – Pan burmistrz, Pan poseł i Pan wójt. 

- To są konkrety, tak wygląda Polski Ład – tak o powstających drogach, które od lat czekały na wybudowanie lub modernizację mówił w Kolnie Minister Infrastruktury, Andrzej Adamczyk.

- Każdy kto nie docenia, albo inaczej, traktuje Polski Ład jako hasło, jako coś nierealnego i śmieje się z tego programu, mam tutaj na myśli szczególnie opozycję, niech wie i niech pamięta, że wyśmiewa się z takich właśnie inicjatyw jak tutaj w Kolnie. W każdym miejscu naszego kraju, praktycznie w każdej gminie w Polsce, budowane są takie przedsięwzięcia i realizowane są takie prace. Ludzie oczekiwali tego od dawna. Mamy obecnie w całej Polsce ponad 3 tysiące budów podobnych jak ta w Kolnie - często większych, bo są przecież 4, 5, 7 kilometrowe odcinki drogi. Modernizacja i przebudowa, to zmiana naszej rzeczywistości. Jestem przekonany, że kolejny rozdział działalności funduszu polegający na wsparciu inwestycji na drogach wojewódzkich również przełoży się na poprawę warunków w Kolnie. Przełoży się również na poprawę warunków komunikacyjnych w województwie podlaskim, bo Marszałek Województwa Podlaskiego złożył wnioski dotyczące obwodnicy miast, obwodnicy miejscowości w ciągu ruchu wojewódzkiego.  

- Wiemy, że postulat Pana posła Kazimierza Gwiazdowskiego, Pana Burmistrza Andrzeja Dudy, aby GDDKiA włączyła w realizację obwodnicę Kolna jest i na pewno go zaakceptujemy. Zostanie wykonana duża obwodnica Kolna, która usprawni, przede wszystkim, ruch wszystkich tych, którzy tranzytem przez Kolno się przemieszczają. Jest to przyszłość bardzo realna. Mam nadzieję, że to przyszłość, która przyniesie rozwiązania od dawna oczekiwane przez mieszkańców, przez władzę gminy, przez parlamentarzystów, którzy tutaj bardzo aktywnie na rzecz środowiska działają. I jeszcze jedna rzecz. Polskie małe firmy 10, 15 czy 20 osobowe mogą liczyć na to, że dzięki rządowemu funduszowi, przez kolejne lata będą miały pełne portfolio zamówień, że przez kolejne lata będą mogły realizować inwestycje. Warto inwestować w te firmy, warto zwiększać ich potencjał, bo te pieniądze z Rządowego Funduszu Wsparcia Dróg Samorządowych również mają pobudzić gospodarczo nasze przedsiębiorstwa, przedsiębiorstwa rodzime. 

Po wizytacji w Kolnie Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk i samorządowcy udali się na drogę gminną w Czerwonem - przebudowaną ze wsparciem pozyskanym z Rządowego Fundusz Rozwoju Dróg. Całkowita wartość inwestycji 553 316,25 zł, w tym dofinansowanie ze środków Krajowego Funduszu Rozwoju Dróg Lokalnych 276 658,12 zł.

W spotkaniach uczestniczyli: Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury, Kazimierz Gwiazdowski Poseł na Sejm RP, Wojciech Borzuchowski, Dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Białymstoku, Józef Bogdan Wiśniewski, Wójt Gminy Kolno, Andrzej Duda, Burmistrz Miasta Kolno, Anastazy Jan Kalinowski, Przewodniczący Rady Gminy Kolno oraz radni: Grzegorz Okurowski, Tadeusz Połomski i Robert Nadara kierownik Referatu Inwestycji i Rozwoju w UG Kolno.

Opracowanie i zdjęcia: Andrzej Konopka

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl